şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • dünyanın en büyük hedge fonunun* kurucusu. karmaşık ekonomik olayları ya da insan ilişkilerini basite indirgeyerek açıklayabilen prensipleriyle aykırı düşünme biçimine sahip agnostik bir adam. 2008 krizini önceden tahmin etmiş ve buna göre pozisyon almıştır.

    üniversite yıllarında finans dersleri alana kadar çalışmayı sevmeyen kötü bir öğrenciymiş. sevdiği derslerin de olduğunun ayırdına varınca harvard business school'da yüksek lisans yapmış. burada emtia ticareti yapma fırsatı bulmuş. bu sayede mezun olduktan sonra ilk işi emtia futurelarının brokerlığını yapan bir şirkette çalışmak olmuş. ancak patronuyla birlikte içmeye gittikleri bir gün onu tartaklayınca kovulmuş. o da işten tanıdığı eski müşterilerinden bazılarını ikna ederek küçük bir dairede kendi yatırım danışmanlığı şirketini kurmuş. işte 40 yıl önce kurulan bu şirket şimdi dünyanın en büyük ve en çok para kazanan hedge fonu.

    ray dalio, 1982'deki latin amerika krizini de tahmin etmiş. ancak bu krizin sonuçlarını yanlış tahmin etmiş. örneğin onun beklentisinin aksine kriz ertesi dow jones yükselişe geçmiş. bu olayda çok para kaybederek batma noktasına gelmiş. hatta o dönemler babasından 4.000 dolar borç almak zorunda kalmış. bu olaydan sonra bir konuda akıllanmış. kendine mutlaka haklı olduğu konusunda o kadar da çok güvenmemesi gerektiğini, çevresinde ona hatalı olduğu zaman bunu hatırlatabilecek, kendi eksik yönlerini kapatabilecek kişiler bulundurmaya karar vermiş.

    kurucusu olduğu şirketi bridgewater associates'in bugünkü şirket kültürü de buna dayanmaktadır. radikal şeffaflığın, can yakacak kadar açıksözlülüğün var olduğu, dedikodunun yasaklandığı bir şirket.
14 entry daha