şükela:  tümü | bugün
33 entry daha
  • kabaca üç çeşit hedge fund vardır: hisse senetçiler, quantlar ve makrocular.

    hisse senetçiler, adı üstünde, yatırımın büyük kısmını hisse senetlerine yaparlar. bu yüzden bunların insider trading yapma ihtimali daha fazladır. steven cohen'in s.a.c. capital advisor'ı, david einhorn'un greenlight capital'ı bu tip fonlara örnektir.

    quantlar, kantitatif analizlerle trade yapan analistlerdir. james simons'ın renaissance technologies'i buna en iyi örnektir. matematik ve fizik doktoralı ekibiyle kimilerince şaka yollu olarak dünyanın en iyi fizik ve matematik bölümüne sahip olan şirkettir. james simons ise 2016 verilerine göre dünyanın en çok para kazanan hedge fon yöneticisidir*.

    bunların dışında bir de macro traderlar vardır ki geleneksel hedge fund yönetimi de budur. küresel piyasalardaki makroekonomik verilere göre pozisyon alırlar. dünyanın en büyük hedge fonu olan ray dalio'nun bridgewater associates'i buna en iyi örnektir. george soros da makrocudur. ancak soros şirketini artık hedge fon değil, family office olarak adlandırıyor.

    ayrıca 2016 yılı hedge fonlar için çok kötü geçen bir yıl olmuştur. 2008 yılından bile daha düşük kar getirmişlerdir. muhtemelen dalio ve soros'tan sonra kar edebilen hiç makro trader kalmayacak, insider trading vakaları temizlenirse para kazanabilen stock pickerlar da bitecek. uzun vadede geriye yalnızca quantlar ve algoritmic traderlar kalacaktır.
2 entry daha