şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1529 entry daha
  • sürekli konya kadar boyuyla tüm türkiye'den fazla tarım ihracatı yapıyor dediğimiz hollanda var ya, işte o tarımın güçlenmesinin başlıca sebebi işte bu antik dönemden kalma serinletici içkidir.

    kısaca: 1917'de abd'de akp kafalı ahmaklar alkolü yasaklıyor. distile alkol üretimi kaçak köçek iyi kötü devam ediyor ama bu döneme kadar ingiltere'ye bile bira satan abd'nin tüm bira üretim altyapısı yerle bir oluyor. çünkü bira günaşırı tüketilen ucuz bir şey, atıyorum bir fıçı bira 10$ ise aynı fıçıya votka 100$, burbon viski 150$ falan, haliyle kaçakçılar yükte hafif pahada ağır viski ve ingiltere'den gelen moonshine geleneğiyle diğer distile alkollere yöneliyorlar. bunun bir sonucu olarak abd'de arpa üretimi durma noktasına geliyor. çünkü arpa dediğiniz tahıl, bira ve viski üretimi dışında pek kullanılan bir şey değil, buraya geleceğiz. dediğimiz gibi bira dışında distile alkol dağıtımı mafyanın denetiminde devam ediyor. abd bu böyle gitmez, kaçak viski yapıyorlar vergi alamıyoruz diyip 1933'de içki yasağını kaldırıyor.
    yasak kalkınca, moonshinerlar üretimlerini yasal altyapıya tekrar taşıyor, mafya da mevcut altyapısını kısmen yasallaştırı dağıtımı devam ettiriyor. ama bira daha çok kişisel tüketim için kurulan çiftliklerin gizli dehlizlerinden dışarı çıkmamış. haliyle abd'de, yerli üretim tekrar kurulana kadar inanılmaz bir bira ithalat talebi ortaya çıkıyor. hah işte hollanda burada olaya dahil oluyor. neden diğer ülkeler değilde hollanda başka bir konu***. abd'nin bira ithalatında hollanda, yani heineken patlama yapıyor, heineken abd'ye gemiler dolusu bira yollarken hollanda halkının bira talebini karşılayamaz hale geliyor.

    şimdi burada biranın ne olduğunu söyleyelim: eser miktar arpa maltı ve şerbetçiotu aromalı %95 su... yani aslında hollanda gemilerce su satıyor abd'ye ve geride ellerinde çok değerli bir şey kalıyor: bira mayşesi posası... bu posa ne oluyor, hani şu meşhur hollanda ineklerinin yemi. millet çiftliklerindeki hayvanlarına düşük kaliteli buğday sapı, çeltik çöpü, çavdar falan yedirirken hollanda'nın elinde parasını abd'lilere ödettiği ve giderek artan miktarda, kaliteli mayşe posası kalıyor. haliyle bu posa çiftçilere ucuz bir şekilde satılıyor, hollanda inekleri lüks bir hayat sürüyor, güzelim arpaları yiyip yiyip sıçıyor. sıçtıkları bok ne oluyor? olurda kralları moskova'ya atar yaparsa tezek yapıyorlar.. hadi len bizimkiler gibi çomar mı onlar, bu biradan üretilen inanılmaz miktardaki kaliteli bok, bu meşhur hollanda çiftliklerindeki tarlaların gübresi oluyor.
    bu arada heineken dünyada en çok ithal edilen biradır.
481 entry daha