şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
 • 123. bölümünü yayınlamıştır. beğenerek dinlediğim ve desteklediğim* bir podcasttir.

  bu bölüm sonlarında bir ürün alabilmek için kredi çekenleri "ıvır zıvır için kredi çeken tipler" olarak eleştirmeye başladıkları andan itibaren kendilerini hayretle dinledim.

  mesleki performansını ve maaşını ortalama altı olarak gördükleri bir tanıdıklarının (bkz: bir arkadaş ekolü), mercedes a serisi bir otomobil alması kendilerine çok saçma gelmiş.

  evet otomobil bir araçtır ancak bazıları için bir tutkudur. otomobil tutkusunu arabacı adam (bkz: car guy) (bkz: piston head) olmayan biri anlayamaz. ama anlayamadığı bu konuyu da "ne saçma şey yea" diyerek aşağılayamaz. türkiye'de yaşıyor olması ve otomobillere 2-3 kat daha fazla ödemek zorunda kalması bu "car guy"ların suçu değildir.

  sen eğer nirvana falan değilsen sırf spiritüel olaylarla kendini doyuramıyorsan, ruhunu besleyebilmek için ya da en kötü hayattan keyif alabilmek için araçlara, maddeye, çalışmaya, başarılara, terfilere ve diğer dönüşümü olmayan sarf ürünlere bağlısın.

  "hiç değilse telefona verilen para bir işe yarıyor, otur büyük ekranda angry birds oyna" yorumunu yapabiliyorsan, oyun oynayarak keyifli dakikalar geçirmeyi talep etmiş bir kişiye hak veriyorsundur. ancak otomobil tutkusunu sırf sende yok diye saçmalık olarak itham edemezsin. adam senin büyük ekranda angry birds oynarken aldığın hazzı arabasını yıkarken alıyor, sağıyla soluyla uğraşırken alıyor, sanayiye giderken alıyor belki de park ettikten sonra dönüp arabasına bakarken alıyor.

  özellikle "dönüşümü olmayan yatırım" yorumu da ayrı bir konu. arabaya verilen bu para nasıl çöpe gitmiş oluyor anlayamadım. sıfır otomobilin ikinci elde artık %20'den fazla değer kaybetmeden satılabildiği ülkemizde araç almak neden bu kadar saçma anlayamadım. diyor ki katma değer üretmeyen hiçbir harcama gerekli değilmiş, harcadığın parayla ille de çatır çatır iş yapıyor olman gerekliymiş. kredi çekerek lüks bir otomobil alıp işe gidip "ortalama altı" da olsa katma değer üreten bir adam bu gruba nasıl dahil olmuyor gerçekten anlayamadım. adam belki sırf sabah lüks otomobiline binerek aldığı keyif sayesinde o işe gidip katma değer yaratabiliyor.

  konuyla ilgili uzun uzun yazmamın sebebi ise, burada eleştirilen ürünlerin, piyasada hemen hemen aynı işlevi gören benzerleri varken, neden kredi çekilerek lüks olanlarının alındığıyla ilgiliyken, apple fanboyluğunun da getirileriyle telefon almaya mantıklı derken, otomobil almanın çok saçma olduklarına inanmaları. araba ve telefon fiyatı arasında tabi ki de dağlar kadar fark var ancak her iki ürünün de yarı fiyatına benzer temel işlevleri yerine getiren muadilleri mevcut. o yüzden mercedes otomobil ile iphone telefon kıyaslanabilir durumda.

  imza: 86 sonrası doğumlu, 24 vadeyle aldığı mercedes marka otomobilden samsung cihaz ile leş gibi trafikte podcast dinleyerek keyif alan bir destekçiniz.
97 entry daha