şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
  • rahat duramayan atomların kafesler* arası geçiş yapması olayı. hani halay çekilirken araya kaynayanlar olur ya, aynı olayın atomik boyutta gerçekleşmesi gibi. kıpır kıpır yerine duramayan atom*, halaydaki boşluğu görür ve araya karışmak ister.

    temelde iki tip şekilde görülür, vacancy ve interstitial difüzyon denir bunlara. ikisi de atomların buldukları boşluğa veya deliğe kaçması gibidir. aralarındaki fark ise vacancy, difüzyonu gerçekleştiren atomun, boyut itibariyle kaynak yaptığı ortamdaki atomlarla benzer olmasından ötürü (+/- 15%), geçiş yapacağı ortamda en az 1 atomluk bir boşluğa ihtiyaç duymasıyla gerçekleşir. atomun sığabileceği bir boşluk yoksa gerçekleşmez.

    interstitial ise, difüzyonu gerçekleştiren atomun, geçiş yapacağı ortamdaki atomlardan çok daha küçük olması sonucu, atomlar arası boşluğa sığabilmesiyle malzeme içerisinde yayılabilmesi oluyor.

    mesela palladium bir plakanın bir tarafına karışık bir gaz (h2, n2, o2 vs..) koyup öbür tarafının vakum olması sağlanırsa, palladium plakanın arasından sadece hidrojen moleküleri geçebileceğinden karışık gazın olduğu taraftan hidrojen gazını süzmüş olabilirsiniz. veya vakum olan tarafa difüzyonu engelleyemeyecek kadar basınçta olacak şekilde oksijen molekülü koyarsanız, difüzyon gerçekleştiren hidrojenler ile ortamdaki oksijenlerin saf su molekülleri oluşturduğunu gözlemleyebilirsiniz.
6 entry daha