şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
  • meksika'nın yucatan yarımadasında yer alan maya antik kentine ait kalıntılarıdır. kalıntılar dünya'nın en güzel tarihi yerlerden biri olarak kabul ediliyor. valladoid ve merida şehirleri arasında yer alan kalıntılara ado otobüslerinin düzenli seferleri bulunuyor. kalıntılara cancun ya da merida'dan otobüse binerek 2 saat gibi bir süre içerisinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. biletler herhangi bir otobüs garından temin edilebilir.

    bir kaç bölümden oluşan chichen itza'da, ana piramit olan kukulkan tapınağının 4 farklı merdiveni bulunmaktadır. bu merdivenlerin her birinde 91 basamak vardır. bu basamakları toplamı 364 etmekte tepedeki son düzlükte hesaba katıldığında 365 olmaktadır. bir yılın günlerine denk gelen bu rakam, chichen itza'nın mühendislik harikalarından sadece biridir. bahar ve ilkbahar ekinoksları sırasında güneş ışıkları merdivenlerdeki çıkıntılara vurmakta ve bu sırada meksikalıların tüylü yılan olarak adlandırdıkları gölgeler oluşmaktadır

    mayaların en büyük şehirlerinden birinin kalıntıları olan bölge meksika'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. özellikle içinde bulunduğu yucatan yarımadasının doğası sebebiyle meksika'nın en güzel bölgelerinden biridir. yucatan'da iken meşhur doğal havuzlar cenote'leri de ziyaret edebilirsiniz.
1 entry daha