şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
18923 entry daha
 • öyle ufku 3'e 5'e çıkarmayacak ve kuvvetle muhtemel bir çoğunuzun bildiğini düşündüğüm meşhur amarigan filmlerinde kullanılan ses efektlerinin bir kaçının hikayesi ilginç.
  misal:
  dövüş kulübü filmini izleyenler izlemeyenlere bir kaç yumruk sallayabilir, ama yenileceksiniz unutmayın. şaka bir yana bu filmde epey bir yumruk atılıyor biliyorsunuz. yönetmen yumruk sesi için alışılagelmiş ses efektlerini kullanmak istememiş ve rocky filmlerinden beri hep aynı sesi kullanan holivudda çığır açmak istemiş. ses mühendislerine gidin denişik bir şey bulun demiş. 2 kafadar mühendisten birisi kendini yumruklamış, deri kullanmış, ağır torbalarla denemiş, et kullanmış ve kaydetmiş ancak yeterli olmamış.
  diğeri ise çiğ tavuğun içini cevizle doldurup beyzbol sopası ile vurup kaydetmiş(ne içirmişler buna merak ettim) ve karşımızda o yumruk sesleri.
  işte o seslere örnek bir sahne

  bir diğeri x-men filmi.
  bu efsane çizgi romanın film versiyonunda wolverin reis'in metal pençelerinin etten çıkma sesi nasıl olmalı diye düşünmüşler(olm neler düşünüyor ipneler). ve yine bunun için canını ortaya koyan bir tavuk olmuş. bu zavallı kuşların içine yine doldurulmuş ceviz ve içinden geçirilen bir bıçak/kılıç benzeri bir aletin sesi kaydedilmiş. la olm biz en fazla ceviz doldurduktan sonra biraz dereotu, bir kaç domates daha ekleyip fırına verir yeriz ulan.
  wolverine, bar sahnesi ve o tavuk pardon pençe sesi

  bir diğeri de transformers filmi.
  hani şu çocukluğumuzun efsane çizgi filminin ırzına geçen filmler serisi. en son kaç oldu acaba? neyse, ilk filmde gördüğümüz hani şu başkanın uçağına air force one!a sızan küçük robot frenzy'i hatırlarsınız. işte onun o o enteresan sesi için ses uzmanı reno wilson, kurmalı bir saat sesi ve bir pumanın kükreme sesini birleştirip biraz oynayarak elde etmiş. ama yine de bence film çöptür!
  işte o sahneler

  aha da geldik yüzüklerin efendisine.
  lotr filminde elbette fantastik bir dünyada fantastik yaratıklar için değişik ses efektleri kullanılmıştır (bir kaçına burada da yer vereceğiz) mesela warg sesi için gerçek köpek sesleri gibi. ancak moria orklarının sesi o kadar basit değil. hani hatırlayın orkları ilk gördüğümüz sahneydi sanırım. moria dağında aptal hobbitlerin birisi bir kovayı düşürüyor da kuyuya, diplerden orklar ve balrog geliyordu da bizimkiler "aha şimdi ziki tuttuk" diyordu. işte o ses için fok sesi kullanmayı düşündü ama direk onu koymak da istemedi ses uzmanı. kaliforniya deniz memelileri merkezini gezerken aradığını buldu, deniz fili. hatta yavru bir deniz fili.
  şunuşununla seslendirmek biraz garip ama başarılı.

  sahneyi hatırlayalım

  yine lotr.
  uruk-hailer orklara göre daha iri, daha vahşi ve daha ölümcül yaratıklar. bu nedenle daha derin bir ses olmalı. hele o miğfer dibi savaşındaki kükremeleri süperdi. bu etkiyi vermek için sadece acı çeken fok sesi yeterli olmadı elbette. aslan, kaplan ve fok seslerinin karışımı kullanılmış. ancak çok hayvansı ses olmaması için insan sesiyle karıştırılmış.
  miğfer dibi savaşı sahnesi

  iş giderek ilginç hale geliyor.
  tarzan filmini bilmeyenleri dövüş kulübümüze alıyoruz. hele johnny weissmuller'in oynadığı orijinali bilmeyenleri sopayla kovalıyoruz.
  tarzanın o meşhur narası vardır ya hani ayak serçe parmağını sehpanın köşesine vurmuş insanevladı gibi bağırdığı. filmin yapımcısı mgm o sesin arkasında bir sırtlan uluması, bir sopranonun yüksek tizi, bir keman solosu ve deve inlemesinin birbirine eklenmesi olduğunu iddia etmiş. yok artık ali sami dediğinizi duyar gibiyim. ne kadar doğru kimse bilmiyor ama neden olmasın?
  sehpa ve serçe parmağın buluşması sesi

  gelelim jurassic park filmine.
  konu dinozorlar olunca ve o meşhur t-rex mahallede racon kesince ona bir ses eklenmeli ama elbette nasıl bir sesi var kimse bilmiyor. ses uzmanları o yüksek sesli kükreme için yavru bir filin ciyaklaması, bir timsahın homurdanması ve bir kaplanın hırıltısını kullanmışlar. t-rex'in homurtuları içinse bakın çok ilginç, koala ayısı kullanılmış. koala ses mi çıkarıyormuş la ben şaşırdım neyse, dinozorun nefes alıp vermesindeki ses içinse balinanın nefes deliğinden hava çıkarırken çıkan ses kullanılmış. vay arkadaş.
  koala sesli trex
  ayrıca yine aynı filmde komik bir sahne vardı. hani sıçarken dinozor tarafından yenen adamın olduğu sahne. o ısırılma ve yenme sesi için darı yiyen at sesi kullanılmış.
  sahne

  daha var bir sürü de üşendim dostlar.
14118 entry daha