şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
 • bu projenin spacex'e teslim edilmesinin çok önemli bir nedeni var; aslında bu projenin hedefi uzay. elon'un kafa çalışıyor*.

  günümüzde uzaya çıkmak için kullanılan roketlerin temel bir problemi var: dünyanın yerçekiminden kurtulmak için kullandığı enerjiyi üzerinde taşıdığı yakıttan elde ediyor. atıyorum 1 ton yükü yörüngeye çıkarmak için 800 kilo yakıt kullanmanız gerekiyor, fakat bu 800 kilo yakıtı araca koyduğunuz için bu yüküde toplam yüke dahil etmeniz gerekiyor. o yüzden eklediğiniz 800 kilo için 640, o 640 için 512 kilo yakıt diye böyle devam eden bir grafikte yakıt ihtiyacı artıyor.

  bu sorunu çözmek için önerilen en makul yöntem; uzay aracını toptan atılan kurşun gibi fırlatmak. hyperloop'un içerisinde bulunduğu coilgun, railgun vs. manyetik-plazma fırlatmalı sistemlerde, yörüngeden çıkmak için gereken hıza*raylar üzerinde ulaşıp sonra yörüngeye doğru fırlatılabilir. böylece uzay aracı yörüngeden çıkmak için üzerinde yakıt taşıyıp ağırlığını arttırmasına gerek kalmıyor. geleneksel toplarda mermiye barut'un kimyasal patlaması sonucu ortaya çıkan basınç hız kazandırırken, bu cihazlarda hızı raylar üzerindeki manyetik alan veya plazma sağlıyor. bu raylar üzerindeki manyetik, plazma "patlamaları" kontrollü olduğu için, hız üzerinde de kontrol sağlayabiliyorsunuz. unutmayın maglev'de de hyperloop ve hatta metrolarda trenler itki için gereken enerji üzerlerinde taşımazlar, bu nedenle daha ekonomik şekilde ulaşım sağlarlar.

  bu konseptin en büyük problemi ise ivme. evet bu cihazlar çok küçük bir alanda araçları inanılmaz hızlara ulaştırabilir ama oluşacak ani ivmeler cihaz, ekipman ve insanları pert eder. bu yüzden araştırmalara göre en az 3 km'lik bir ray hattı üzerinde çok güçlü bir sistemle azar azar ivmelendirilmeli araç. bir diğer problemde nişan alma*. kalkıp bu aracı yere dar bir açı ile gönderirseniz, aracın maruz kalacağı atmosfer direnci kat be kat fazla artacaktır; bunun çözümü de "güdümlü mermi". aracımızda maruz kalacağı hava direncine dayanıklı mekiklerdeki gibi aerodinamik yönlendirme yeteneği ve yere iniş kapasitesi için görece küçük bir motor olacak. nasıl kafalarda canlandı değil mi?
  bütün teknik sorunları aştık ama önümüzde daha farklı ve zor bir sorun var: ekonomi. böyle bir sistemi kurmak ve işletmek inanılmaz pahalı. peki bunu nasıl yaparız; çaktın de mi ehehe. bu sisteme işletme maliyetlerini karşılayabilecek ikincil bir görev ekleyerek: taşımacılık.
  hyperloop denen bu abartılı metro, yakın zamanda bizi mars'a götürebilir.
27 entry daha