şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
 • mobil lcd ekranlarda, tv versiyonlarında yer alan local dimming ve quantum dot gibi teknolojiler kullanılmadığından, kalite olarak da oled'in bariz önde olduğu karşılaştırma. apple da, bu durumun etkisiyle, iphone x'te oled'e geçecek. (iphone 7'yle, mobil lcd'de makul şartlar altında ulaşacakları en iyi noktaya ulaştılar.)

  canlı renkler, oled'in imkan tanıdığı bir durum olmakla beraber, samsung'un default renk moduyla daha çok alakalı. ayarlardan renk gamını daha sönük seçebilir ve renk dengesi - beyaz seviyesi gibi ayarları da yapabilirsiniz.
  aşırı canlı renklerin şöyle bir avantajı da olabiliyor: kapalı ortamda aşırı görünürken, gün ışığı altında gerçeğe daha yakın olmasını sağlayabilir.

  parlaklık düzeyini, samsung'un "max auto" modu aktifken de karşılaştırmak doğru olacaktır (sensöre dibinden fener ışığı tutarak, root'la yüksek parlaklığa erişim sağlayarak veya gün ışığı altında). bu durumda, güncel oled ekranlar, mobil lcd'nin önüne geçebilecektir (galaxy note 3'ten itibaren, max auto modunda yüksek parlaklık elde edilebiliyor).
  tabletlerde ise (en azından tab s3'te), "max auto" gerekmeden zaten en yüksek parlaklığa çok yaklaşılıyor. sadece, doğrudan güneş ışığına tutulduğunda artacak şekilde, küçük bir pay bırakılmış.

  görüş açısında ise, oled'in geri kalmasının mümkün olmadığını söyleyebilirim. bu konuda en başarılı ekran türüdür.

  lcd'lerin, beyazı az bir miktar daha iyi sunmaları ve %100 renk ömrünün daha uzun olması haricinde, bir avantajını göremiyorum. ömür konusu da, telefonu en fazla 2-3 senede bir değiştirenler veya günlük ekran süresi fazla olmayan kullanıcılar için pek önemli sayılmaz.

  (bkz: oled/#70722905)
7 entry daha