şükela:  tümü | bugün
184 entry daha
 • the beatles'tan sonra en efsane grup olmaya aday, avustralyalı saykodelik rock grubu.

  20. yüzyıla baktığımızda enler arasında ilk elvis'i, sonra beatles'ı ,en son da michael jackson ve belki de madonna'yı görürüz. her biri, müziğe getirdikleri farklı soluklarla milyonların kalbinde taht kurmuştur. en iyi sese sahip, en muhteşem enstrümental altyapıyı kullandıkları için mi bu kadar önemlidirler? hayır. ses desen, en başta aretha franklin'i de sayarsın. altyapı desen, en başta pink floyd'u da sayarsın.

  fakat bu adamlar(bir de madonna)reformisttir. ilkleri başarmışlardır, insanların algılarını değiştirmişlerdir. elvis dansıyla, beatles farklı rock türleriyle,(ilk progresif, ilk deneysel, ilk metal, ilk saykodelik) michael jackson günümüzde anladığımız pop müziğiyle, madonna'da pop müziğinde sınırları kaldırmasıyla meşhur olmuştur. milyonlarca kişiyi etkilemişlerdir.

  işte 21. yüzyılda da bu işi başarabileceğine inandığım şu an tek grup var, o da tame ımpala. tame ımpala, kevin parker'ın bir projesidir. yaptıkları albümdeki tüm şarkıların, tüm enstrümanlarını ve sözlerini tamamen kendisi yazar ve arkadaşlarına çaldırarak bir grup haline sokar bu işi. anlayacağınız bir dehadır kendisi.

  şarkıları gerçek manada ''farklı bir dünyadaymışsınız'' hissini veriyor. beatles'ın da pink floyd'un da böyle şarkıları var. ama hiçbirisi bu kadar cömert davranmadı bana kalırsa. hiçbirisinde en basitinden(basit olduğundan değil de) mind mischief ayarında bir şarkı yok. ya kafası fazla güzel şarkılar var(beatles-i'm the walrus) ya da kafa güzelliğine ulaşamadan, tutarlı şarkılar var. hem bu kadar güzel sözlere sahip hem de bu kadar ayarlı bir şarkı yapabilmek bir reform bana kalırsa. çünkü ben, bu ayarı tutturabilen bir ekip ne gördüm ne de duydum.

  evet, fazla iddialı konuşuyor olabilirim. belki de bunun tek sebebi, tame ımpala'yı çok sevdiğimden ve de sıkı bir takipçisi olduğumdandır. ama altı boş bir şekilde, bol keseden sallamadığıma da eminim. buraya bir şarkılarını bırakıp gidiyorum:
  apocalypse dreams
312 entry daha