şükela:  tümü | bugün
147 entry daha
  • imdi bu katalonya hikayesi ilginç ,benim çalıştığım şirketteki en yakın arkadaşlarımdan biri kendi deyimi ile "a lady from barcelona" ,katalan denmesi çok hoşuna gitmiyor,bugün konuştuk ,referanduma gidip oy vermiş ve bu anda diktatörlük altında yaşadıklarını hissediyorlar,bağımsız olmayı pek de beklemiyor gibi bir hali var. enteresan halk, benim arkadaşın evlat edindiği çinli bir kızı var,tek başına büyütüyor.

    okuduğum ıvır zıvıra göre ise ab'nin tavrı net, katalonya ispanya'nın bir parçasıdır. çünkü bu bölge ispanya dan ayrılırsa, ab'den de ayrılması anlamına gelir,üstelik ispanya ab ile olası tüm katalan anlaşmalarını veto edeceği için işler ab içersinde tam bir arap saçına dönebilir.yani katalonya otomatik ab üyesi olmaz. tüm ithalat ihracat işleri durabilir, üstelik ambargo gelir. bu anda ab sisteminin dışarısında tek başına var olma gayretleri, bugünün zenginliğini ispanyol baskısı ile uçurur. bu anda katalanların gözüken milli geliri gerçekte ispanya ülkesinin içersinde, ab ye tam anlamı ile entegre olan katalonya bölgesinin milli geliridir. bu birebir katalonya ülkesinin milli geliri olmayacaktır.üstelik ispanya çok ciddi bir tazminat isteyecektir.

    madalyonun diğer yüzünde ise bask'lar da "e haydin bizde ayrılalım" derlerse, ispanya'nın ülke bütünlüğünü tartışılabilir hale gelir,ciddi bir güç kaybı olur, üstelik bir ucunda fransa da konuya kendi bask bölgesi ile dahil olur ve durum içerisinden çıkılmaz çileye dönüşebilir.

    avrupa mikro milliyetciliği demir perdenin uzantısı olan yugoslavya yı parçalamak için kullandı ama iş kendisine dönünce tepkisi sert olacaktır. aksi halde ab nin parçalanma süreci başlıyabilir ki aslen bu referandumun arka planında biraz da bu amaç olabilir. gerçi ispanyollar gerektiği zaman son derece sert olabiliyorlar eğer temiz bir anlaşma olmaz ise pek çok masum insan maalesef zarar görebilir.
85 entry daha