şükela:  tümü | bugün soru sor
571 entry daha
  • taksi benim için feci bir kavram, hiçbir standardı yok, bir çoğu pis, şoförler feci, tacizcisinden, dolandırıcısına (hem dolandırmak, hem de dolandırmak anlamında) her türlü iğrenç insana denk gelebilirsiniz. taksi adına en güven verici kurum "durak taksisi", o bile benim için hiçbir şey ifade etmiyor. taksi nefretim dolayısıyla bitaksi de kullanmadım, arada istemeden sebep olduğu olay da zaten bitaksi'den de soğuttu. fiyat tarifesi, araç rengi tek tipleştirilerek hizmet standardı belirlenemiyor. baksan hepsi sarı, aynı parayı veriyorsun ama alacağın hizmete dair en ufak bir öngörün dahi olamıyor, hepsi ayrı macera.

    bu müessesenin yanında uber bir cennet. havalimanına allahın belası iğrenç bir adamın feci kullandığı pis bir otomobille gitmek için 70-80tl verdiğin mesafeyi uberxl sayesinde derli toplu bir şoförün kullandığı, temiz bir vito'yla, yayıla yayıla, keyifle 100tl'ye gidiyorsun. (yakın zamanda zam geldiyse bilemiyorum) çağırdığında gelecek araca ve şoföre ilişkin beklentin net, beklentini karşılamayan bir şey olursa şoförü kötü puanlıyorsun, bunun bilincinde olan şoför zaten böyle bir hata yapmıyor. gözünü sevdiğim, hastası olduğum kapitalizm ve teknolojinin aşk çocuğu resmen.

    50tl verdiğinde 5tl verdin diyen, para üstü olarak sahte para veren, doğru dürüst kontrol edilmeyen, araçta unuttuğun eşyayı çalan, canını tehlikeye atan, kafasına göre müşteri beğenen korkunç taksici tiplemesinin rakibi milyar dolarlık uluslararası bir şirket, daha ne isteyeyim.

    bu arada taksilerin pahalı, araçların pis ve taksicilerin güvenilmez olması sorunları nispeten amerika'da da var. ilaveten uber'in gayri ahlaki bir kaç davranışı ve rakibi lyft'in daha ucuz olması nedeniyle lyft'in de yıldızı parlıyor. düzgün işleyen bir serbest piyasada hizmetin kötüye gitmesi ihtimali yok, tökezlediğin an alternatifin beliriyor. taksicileri delirten tam da bu. tekeller ve istedikleri gibi at koşturuyorlar.

    en komik argüman da uber'in vergi kaçırıyor olduğu. türkiye'de en fazla kayıt dışı alışveriş istisnasız taksilerde dönüyor. işlemlerin tamamı kayıt dışı. istediğiniz zaman olur da geçiştiremeyip fatura vermek zorunda kalırsa, o faturaların dip koçanları da hiçbir zaman maliyeye teslim edilmiyor. sonra bu adamlar uber vergi vermiyor diye şikayet ediyorlar.
1883 entry daha