şükela:  tümü | bugün
13248 entry daha
 • halkın tepkisini mtv ve gelir vergisi zamları kadar çekemeyecek olan uygulama. buradaki karşıtlarına da hayırlı olsun diyorum kısaca, gelir vergisi zammı sonucu maaşım neden az diye ağlarken, ocak-temmuz dönemi zamlı mtv taksitlerini bayılırken hatırlarsınız artık ne diyeyim.

  bir de yapılan çok temel bir hata var ki evlere şenlik. geçen bedelliden elde edilen parayı devlet bütçesine oranlayarak az olduğunu savunuyorlar. gelin 2014 bedellisinden elde edilen gerçek gelire odaklanalım.

  1) başvuran sayısı toplam olarak 200 bin. bu o zaman için yaklaşık olarak 3.6 milyar liralık bir gelir demektir.

  2) bu 200 bin kişi askere gitmeyecek. devletin bir ere aylık harcadığı parayı 600 lira olarak alırsak ve bu 200 bin kişinin tamamının kısa dönem askerlik yapacağını varsayarsak, 200 bin x 600 lira x 6 ay = 720 milyon lira yapar. şimdi bazıları çıkıp bu kişiler gitmese bile gidecek başkaları olacağından dolayı devletin bu parayı harcamak zorunda kalacağından bahsedebilir ama bu ek maliyettir, gidecek başkalarının olması bu kişilerin de gitmesi durumunda oluşacak ek maliyeti ortadan kaldırmaz.

  3) çok net bir hesabı olmasa da, yasal olarak 28-30 yaşına kadar askerden kaçabilmiş olan kişilerin, ücretli yüksek lisans programlarıyla bunu yapmasını göz önüne alırsak ve bu kişilerin ortalama brüt 6000 lira, net 3850 lira maaş aldığını varsayarsak bir hesap daha yapabiliriz. 2014 yılı için bu maaşın aylık ssk ve gelir vergisi kesintisi yaklaşık olarak aylık 2117 liradır. 6 ay askerlik yapan kişilerin gitmeden önce 2 ay, döndükten sonra da ortalama 4 ay iş arayacağını düşünürsek kariyer anlamında yaklaşık 12 aylık bir boşluk yaratır.

  bu da kişi başı 25404 lira demektir, ki bedelli rakamının kendisinden daha büyüktür. 200 bin kişi için bu rakam yaklaşık olarak, 5.08 milyar lira yapar.

  4) malumunuz ülkemiz dolaylı vergi cenneti olduğundan dolayı, bu kişilerin maaşlarından yapacakları ortalama harcamaların da en az üçte birinin kdv, ötv, mtv adı altında vergilere gideceğini varsaymak çok da saçma olmayacaktır. 3850 liralık maaş için kişi başı dolaylı vergi harcaması ortalama 1200 lira alınırsa, bu kişilerin 1 yıl maaş almayacağı durumunda 14400 liralık kişi başı vergi kaybı meydana gelir. bu da yaklaşık olarak 2.88 milyar lira yapacaktır.

  özet: bu 4 kalemden gelen kümülatif etkileri toplayacak olursak, ortaya 12.28 milyar liralık bir kaynak çıkar ki bu para bedelli çıktıktan sonra, devletin kasasına bedelli geliri olarak 3.6 milyar lira direkt, dolaylı olaraksa 8.68 milyar lira 1 sene içinde girmiş olacaktır.

  eğer bu yıl çıkacak olan bedellide, miktar üzerine tüfe oranlarına dayalı bir uygulama yapılırsa ve yaş sınırı aynı tutulursa başvuru sayısının gene 200 binde kalacağını varsayarsak 3 yıllık yaklaşık %30'luk enflasyon oranıyla bu gelirin 12.28 x 1.3 = 15.96 yani yaklaşık 16 milyar liralık bir kümülatif gelir getireceğini öngörebiliriz.

  kuşkusuz maliye bakanlığının elinde daha teferruatlı istatistikler ve bilgiler mevcuttur ve benim varsayım üzerinden yaptığım hesaplamalar yerine onları kullanarak daha doğru hesaplamalar yapılabilir.
12615 entry daha