şükela:  tümü | bugün
42 entry daha
  • "çektiğin acıyı ben de anlıyorum. fakat bu herkesin başından geçiyor. o yüzden senin de katlanman gerek. sonrasında kurtuluş geliyor. o zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. hepsi kaybolup gider."

    haruki murakami ile bu eseri ile tanıştım. aslına bakılırsa yazar olayları çok sağlam kurgulayan ve masalsı bir kurguya gerçekliği enjekte eden, zaman zaman sanki gerçekmiş gibi aldanıp kendinizi hikayeye kaptırmanızı sağlayan bir anlatıma sahip "gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman."
    bu iki insan arasındaki bağlantıyı son kısımlars doğru anlayabiliyoruz bu yönü ile kitabı çok sevdim. yazarın romanlarında betimlediği erkek karakterler genel olarak alkolle aralarında özel bir bağ bulunan hayatın anlamını yaşadıkları acılar ile bulmayı başarmış, yalnız, depresif ama mutlu olmasalar da bir şekilde iç huzuru olan insanlar. bu okuyucuda garip bir his uyandırıyor ve zaman zaman insanın düşünce sınırlarını zorluyor. ancak karakterlerle empati kurmaya başladığınızda ise sizi farklı ve çok hoş bir deneyim bekliyor. bu yönüyle romanları kesinlikle "tüm farklılığıyla" okunmaya değer.

    "anımsadığım tek şey yağmurlu bir sonbahar akşamında bana sarılmaya kimsenin gelmemiş olması. bu sanki benim için dünyanın sonu gibiydi. karanlık, acı içerisinde, gelip sarılacak birilerini beklerken, hiç kimsenin sana sarılmaya gelmemesini anlayabilir misin?"
15 entry daha