şükela:  tümü | bugün soru sor
  • toplumların içinde her zaman haksızlık yapan, elindeki gücü kullanarak zulm edenlere karşı bir nefret birikir. işler değiştiği zaman biriken nefret genellikle orantısız bir adalet arayışına dönüşür. tabii ki devrik liderin meydanda linç edilip vücudunun parçalanması doğru değildir, ancak seneler boyunca halkına yaptıkları, ölen insanların hakkı hapis cezası verilerek halkı tatmin etmez. doğru-yanlış tartışılır ama gerçek böyle.

    bahsedilen kişilerden biri mesleğine ve kişisel bağlantılarına güvenerek medyadaki ifade özgürlüğünü kısıtladı. kaldı ki kendisi ile ilgili dalga geçilmesinin en büyük sebebi ekmeğini yediği insanların ülkede baskı ortamı oluşturan partinin mensubu olması.

    diğer kişi de aynı şekilde mevcut yönetimden güç bularak insanların sevdiği, saydığı toplumsal değerlere kinini kusmuş. normalde hukuken ceza alması gerekirdi.

    her iki durumdaki insanda da mesleki yetersizliklere ( detaya girmeyeceğim, isteyen araştırabilir), öz güven eksikliği (eleştirilere verdikleri tepkiler), rağmen mevcut egemen güce sırtlarını yaslayarak muhalif insanları ezmeye çalıştılar. doğal olarak bu haksızlığa büyük bir tepki oluştu. insanlar 15 yıldır içlerinde tutuyor pek çok haksızlığı. polisin attığı her tekme, milletvekilinin halktan birine ettiği her küfür, hapse atılan her mualif... her şey. ve bütün bunların sorumlusunun aynı derece mevcut egemen güce sırtlarını yaslayanların olduğunu düşünüyoruz. yıllarca yapılan haksızlıkların birikimi en medeni insanı bile zorlayacaktır.

    dolayısı ile rüzgar yön değiştirdiğinde dua edin çok kalp kırmış olmayasınız. bu yapılanların hiç biri unutulmaz.
5 entry daha