şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • öjenik yunanca iyi anlamına gelen eu ve soy, aile ,ırk anlamlarına gelen genos sözcüklerinin bir araya gelmeiyle elde edilmiş bir terimdir.

  ilk olarak plato milattan önce 400 yıllarında belirli özelliklere sahip insanların üremeleri sağlanarak koruyucu bir sınıfın oluşturulması fikrini ortaya atmıştır.
  milattan sonra 506 yılında katolik kilisesi'nin topladığı aege konsülünde aşağı seviyede insanların doğumuna engel olmak için kuzenle evlilik yasaklanmıştır.
  19. yüzyılda yaşamış amerikan jinekolof william goodell'in akli dengesi yerinde olmayan insanların kısırlaştırılması gerektiğini savunmuştur.
  öjenik modern bir fikir olarak ise darwin'in yarı kuzeni olan francis galton tarafından ortaya atıldı. galton toplumun iyileşmesi için iyi özelliklere sahip insanların üremesinin teşvik edilmesi gerektiğini savunuyordu. iyi ve kötü özelliklerin kalıtsal olduğunu düşünüyor ve kötü özelliklere sahip insanların kısırlaştırılarak toplumun genetik yapısının düzenlenebileceği fikrine inanıyordu. bu fikri darwin'in doğal ve seksüel seleksiyon üzerine yazdığı yazılarından edinmişti. darwin toplumun genetik yapısının düzene sokularak iyileşme sağlanacağına inanmıyor, iyi özelliklerin sadece kalıtsal olduğunu düşünmüyordu. bu yüzden 20 yüzyılın başındaki bir çok öjenik savunucusu her ne kadar kamuoyu tarafından aksi düşünülüyorsa da darwinist değildi.
  öjenik çok kısa bir sürede akademide kendine yer buldu. birçok üniversitede bu konuyla ilgili kürsüler açıldı ve açılan kürsüler mali olarak desteklendi. uluslararası öjenik dernekleri kuruldu. birçok ülke öjenik politikalarını benimseyerek çeşitli yasalar çıkardılar ve ruh sağlığı bozuk olan insanlar kısırlaştırıldı.
  öjenik ikinci dünya savaşından sonra nazilerin işledikleri insanlık suçları ortaya çıkınca insan haklarına aykırı bir fikir olarak görülmeye başlandı ve ilerleyen yıllarda birçok ülke bu politikayı yasalarından çıkardı.
2 entry daha