şükela:  tümü | bugün
120 entry daha
  • ilk filmden daha başarılı bulduğum film. depresif hava, yağmur, neon tabelalar, yoksulluk, terk edilmiş şehirler, elbette insan-android (replicant) ilişkisi, ai atıfları vs. öncülünden özlediğim atmosferi alıp devam filmlerinde genelde karşılıksız kalan beklentimin karşılılığını hakkıyla verdi.

    filmde ayrıca melih gökçek'le ilgili bir ayrıntı da var. *bu noktadan sonra her şey spoiler olacağı için kalanı akşam yazacağım.

    peşinen not: ilk filmdeki durağanlığı hatırlayanlar filmin ilk yarısında çıkmayacaktır ama diğerlerini sabredip beklerlerse ikinci yarısı daha fazla tatmin edecektir.

    sansür editi: sansürlü olup olmadığı orijinal kopyası görüldükten sonra kesin olarak söylenebilir ama şahsi kanaatim, sansürlendiği yönünde. k'nın wallace corp. ziyaretinde replikanların fanuslarda çıplak sergilendiği salonda olduğu sırada sadece k'yı görüyoruz. (bunun gerçekte bu şekilde olduğunu son 1 haftada dolaşan screenshottan dolayı biliyoruz) en ufak çıplaklık yok buna müsait sahneler olmasına rağmen, filmin çeşitli yerlerinde çözünürlük düşüyor, 3d problemi (titreşimler) de mevcut.

    bana sansürün, dağıtımcı şirket tarafından izlenme sayısı düşünülerek, bilim kurguya ilginin düşük olduğu daha çok ortadoğu ülkelerinde uygulamaya koyulduğu izlenimini verdi.
451 entry daha