şükela:  tümü | bugün
3011 entry daha
  • bu olay dönüm noktası olsun, cumhuriyetin ilk yıllarındaki efendiliğe geri dönelim. efendiliği övelim. anadolu'nun alameti farikası mütevaziliği övelim. yüz vermeyelim bunlara. azalarak bitsin artık bu yeraltı, dövüş kulübü jargonuyla harmanlanmış arabesk furya. varoluşçuluğu hepimiz çok sevdik, oğuz atay'ı hayranlıkla okuduk. ama adam doğru düzgün övgü bile almadan göçtü gitti bu dünyadan. onun ekmeğini bu kekolar yiyor. hakan gündaylar bilmem neler. oğuz atay'ın kendisi dahil herşeyle alay eden ince zekasından kırıntı bile yok üstelik bunlarda. tv dizisi repliği gibi edebiyat yapıyorlar. hep büyük laflar, hep beylik cümleler.

    adamı linç ediyormuşuz diye kızanlar var bir de. neymiş bizim de başımıza gelebilirmiş. ulan adam alkollü yola çıkmayın, hız yapmayın, dikkat edin demiyor da; sizin de başınıza gelir linç etmeyin diyor. özgüven zararlılıdır, biraz gücünü aştı mı felakete sebep olur demiyor da bik bik bu salağı koruyorlar.

    adam bir ailenin yok oluşuna sebep olmuş, kaçmış yerine arkadaşını içeri göndermiş, içinde vicdan azabı çektiğini yazan, baştan aşağı ego kokan bir itiraf mektubu yayınlamış twitterdan , biz de hiç konuşmayalım, eleştirmeyelim. olur öyle şeyler diyelim geçelim. sanki survivor yarışmasında tavırlarını eleştiriyoruz.

    bu adam suçsuz olsa bile ben sırf o jandarma götürürkenki tavırlarından linç ederim bunu, sırf o hareketlerinden. kelimeleri pişman olduğunu, vicdan azabı çektiğini söylüyor ama vücut dili yaptığıyla gurur duyuyor sanki. ses tonu bi daha olsa bi daha yaparım tonu. pişman insan utanır, kameraları görünce çekinir, kimsenin yüzüne bakamaz, sesini çıkarmaktan utanır. bu ahmak konuşma metni hazırlamış kendine, sanki nobel ödülü alıyor. insanlar ölmüş hala artistlik peşinde. kendine öyle bir koruma kalkanı edinmiş ki ne yapsa egosuna hizmet ediyor. o kadar diplerde yaşıyorsan, adrenalin yaşamak istiyorsan atla uçurumdan aşağı kendi canını riske at, hayatta kalırsan ne ala. ama senin yersiz özgüvenin başka hayatlara mal oldu.

    neyse biz bence yıldık emrah serbeslerden. hepimizi içine çeken bir çağdı bu. hepimiz etkilendik. bu olay şuan için varabileceği son nokta oldu. hepimiz yıldık bu kaba saba bireysellikten. cumhuriyetin ilk yıllarındaki efendiliğe, zerafete dönelim. edebiyat da dönsün, sinema da. herkes birbirine örnek oluyor bu dünyada. herkes bir nesil aktarıyor. herkes sorumlu.
223 entry daha