şükela:  tümü | bugün
63 entry daha
  • entellektüelizm ile alakası olmayan çok hakiki bir olgudur. fallout evreni bunun üzerine inşa edilmiştir. bu olgunun tersini aldığınızda ise ortaya bioshock evreni çıkar. hepsinde retrofuturizm'e bir atıf vardır. siyah beyaz, dökük, eski moda ama aynı zamanda 19. yüzyılın dahilerinin tüm matematik formüllerinin hayat bulduğu tesla silahları, gauss silahları, plazma teknolojileri ve daha birsürü matematiğin vücut bulup teknolojiyi temel bilimler ile yeniden yaratma trendi retrofuturizm ile ilişkilendirilebilir. aynı zamanda uyuşturucu öğeleri de ileri derecede önemli ve melankolik bir felsefeye dayalı bir yaşam tarzı bu evrende hüküm sürer. edgar allen poe, h.p lovecraft veya sigmud freud ve tabiki bunlar ile birlikte isaac newton, carl friedrich gauss, nicola tesla ve albert einstein bir bulamaç şeklinde retrofuturist öğelerle bağdaştırılır ve karanlık edebiyat-temel fen bilimleri ile hiç olmadığı kadar yakınlaşır.

    tanrı olgusu, büyük birader, herşeyi gören o göz, ego, kibir ve en tabi duygu olan korku, edebi ve paslanmış ileri teknoloji ile bir bütün oluşturur ve geleceğin aslında insanın özüne yani "id" sine giden pis bir yol olduğu bütün çıplaklığı ile gösterilir. o yüzden silahlar pistir, insanlar pistir, objeler pistir, herşey çirkindir ve sınıf ayrımı, yeni bir rönesans yapılmasını gerektirecek kadar da ileri gitmiştir.

    işte tam da bu yüzden komunizm öğretileri ve öğeleri aşırı şekilde kendine yer bulur. bir tarafta savaş ve yıkım adı altında oluşturulan bir "senaryo" vardır ve kazanan hep aynı taraftır. dünyayı post-apokaliptik hale getiren de odur. insanları birer pislik haline getiren, 3 kuruş için arkadaşını boğduran bu sistemin köpeği olmak istemeyen alternatif oluşumlar komunist öğeler olarak karşımıza çıkar. komunizm de pistir. pis anlatılır. yerilir. aslında o da yönetilir. herşey pistir. anladınız mı herşey paslı, herşey çirkinlik ve vahşi insan doğasının acı dolu gerçeği üzerine kuruludur.
45 entry daha