şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
 • çok sevdiğim bir arkadaşım sayesinde okuduğum ve oldukça beğendiğim bir kitap.

  kitaptan;

  özgürlüğün tam karşısında kötülük vardır.

  saglikli ruh halini; adalet, insanlık ve başka insanları anlama ve sevme kapasitesi ile ölçeriz.

  hayatın anlamı iyilik ve kötülük arasındaki mücadele ve iyiliğin kazanacagina duyulan inançtır.

  kötülüğü yenmenin en etkili yolu onu irade sahibi, yaşayan bir canlı ile kusatmaktir.

  kötülüğük suçluluk duygusundan kaçmaktır.

  kötü insanları diğer insanlardan ayıran açıdan kaçmaktır. onların tahammül edemediği tek acı vardır; kendi bilinçlerinin ve kusurlarının farkına varmak.

  kitapta anlatılan özgür iradesini tembellik, açıdan yani kendini farketmek ten kaçış ve teslimiyet yani itaat yok ediyor. sonucunda kendi seçimlerini yapamayan olgunlaşmamış insanlar ortaya çıkıyor. işte bu kötülüğün dinamiği.

  grup psikolojisi farklı olanın dışlanması dolayısıyla kötü ve erdemsiz eylemlere sebep oluyor.

  olgunlaşmamış kişi bagimli ve ben severliligi yüksek kişilik yapısıyla takip eden oluyor. takip eden olmak kişisel sorumluluktan ve eylemlerinin sonucundan dolayısıyla açıdan kaçınmaktır. takip eden kişinin rolü bir çocuğun rolünden farklı değildir.

  " izleyen olduğunda gücünü lidere teslim eder. hem kendi otoritesini hem de karar veren olarak olgunluğunu teslim eder. nasıl bir çocuk ailesine bağımlı ise o da liderine bağımlıdır.

  grup benseverliligi ile grup kendi içinde gurur duyar. farklı olan tehlikelidir önce dışlanması sonra cezalandırılması gerekir. bir grubu birada tutan ortak düşman algisidir. düşman yoksa yaratılmalidir.

  sağlıklı insanlar hata yaptıklarında davranışlarini gözden geçirir. ama kötü insanlar hatalarını kabul etmeyip bunun sorumluluğundan kaçarlar.

  kötü olanlar sadece politikacı, lider, din adamı, iktidari elinde tutan kişiler ve örgütler değil buna sesini çıkarmayan; taksitlerin düzenli ödeyip sadece günlük konforunun peşine düşen herkestir.

  ey insan kötü ile mücadele etmek istiyorsan önce kendi içindeki ataleti yen.

  aydınlık kazanana kadar...
1 entry daha