şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • insanların farklı olup diğerlerinden sıyrılarak "özel" olma isteğini gerçekleştirmek istemesi insani bir durum. {7,6 milyar - 1} tane insanla aynı olmak üzücü geliyor kulağa. diğerlerinden hiç de farklı olmadığımı fark ettiğim zaman yaşadığım hayalkırıklığı oldukça büyüktü. diğerlerinden neden farklı olmak istediğim üzerine düşünüp belirgin bir sonuca ulaşamamıştım o zamanlar. beni diğerlerinden farklı kılacak bir güzelliğe, üstün bir yeteneğe ya da dehaya da sahip değildim. sonra bir şey yapmadım. daha doğrusu, en iyi yaptığım şeye, neysem o olmaya devam ettim. söylemek istediğim şey başka ama.

  beni diğerlerinden farklı kılacak bir güzelliğe, üstün bir yeteneğe ya da dehaya sahip olmadığımı söyledim ya, insanların da pek çoğu bu durumda olduğu için tam bu noktada bir yol izliyorlar: farklı görünmeye çalışıyorlar; çünkü farklı görünenler dikkat çekiyor.

  saçların maviye, mora ya da yeşile boyandığı, yüzün makyajla sıvandığı, tüm vücudun dövmelerle kaplandığı ve piercing ile dolduğu, değişik değişik giysilerin birlikte kullanıldığı ve tüm bunların sosyal medyada her gün paylaşıldığı bir çağdayız. tüm bunların eskiye göre daha fazla kabul gördüğü için yaygınlaşabildiğini kabul ediyorum; ama insanların kendilerini yalnızca böylesi maddi şeylerle ifade edebiliyor olmasına kafam takılıyor. bu bana lisede üniforma giymek istemeyip öğretmenlerle her gün "üniforma bizi tektipleştiriyor; kendimizi ifade edemiyoruz" diye tartışan okul arkadaşlarımı anımsatıyor. bunu o zaman da anlamıyordum; şimdi de anlamıyorum. "kendini ifade etmene okul eteği nasıl engel oluyor?" diye sormuştum şikayet eden arkadaşlarımdan birine. yüzüme bakakalmıştı.

  diğerlerinden sıyrılacak bir görüntüye sahip olmak demek, ilginin üzerine kayması da demek olduğu için farklı görünme çabası bana ilgi çekme çabası gibi görünüyor dürüst olmak gerekirse. bir insanın kendisini makyajla nasıl ifade edebildiğine çok anlam veremiyorum; çünkü birinin kendisini makyaj, yeşil saç, topuklu ayakkabı gibi maddi şeylere indirgiyor olmasına anlam veremiyorum. gerçi ben kendini ifade etmek denildiğinde aklındaki düşüncelerini, beyninde dönüp duran fikirlerini ve yüreğinden geçen duygularını ifade etmeyi anlıyorum. oysa kimse benimle aynı düşünmek zorunda değil.

  kendimizi daha iyi hissetmek için dış görünüşümüze yatırım yapmayı elbette destekliyorum. güzel giyinmek, saçları özenle taramış olmak bizi güzel gösterir; ama onlar olmadan da biz, biziz işte. değil miyiz?

  her ne modaysa onu alıp giyen, dinleyen, okuyan, kullanan ve kendini ifade etmek için maddi şeylere gereksinim duyan insanların diğerlerinden farklı olma yarışı içinde olduğu tuhaf bir dönemdeyiz. farklı olmak hiç bu kadar sıradan olmamıştı.