şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • olay basit bir wi-fi modem şifresi kırılması muhabbeti değil. wi-fi modeminize bağlı herhangi bir cihaz (iphone, ipad, laptop, andorid telefon vb.) yaptığınız bütün işlemlerin (bir siteye login olma, kullanıcı adı, hani o nokta nokta gözüken şifre gibi bilgiler dahil), 3. şahıslar tarafından kolay bir şekilde izlenebilmesi. yani adamların amacı sizin interneti kullanıp porno izlemek değil, bizzat sizin bilgilerinizi çalmak.

  bunu da, bilgisayarınızla, modeminiz arasına girerek yapıyorlar. teknik olarak bir çok arkadaş açıklamalarını yazmış. ama onlar da afedersiniz tekniğin bokunu çıkardığından, ayşe teyzem, mehmet amcam siz iyisi mi bu yazıyı okuyun. çünkü biliyorum ki, atlayacaksın hemen sazan gibi ve kaptıracaksın banka hesabını, facebook şifreni elaleme. sonra da ağlayacaksın yiğenine, gel bana face aç diye. sizi değil, yiğeninizi düşünüyorum.

  ilk olarak, bir arkadaş "peki nasıl anlarız?" diye sormuş. işte burada kritik bir durum var. videoda diyor ki, böle bir saldırıda, http güvenlik sertifikası siki tutar. yani, sitenin başında "https://" ya da kilit, ya da yeşil ile yazılmış ultra hiper süper güvenlik ve sertifikaya dair bilgiler olmaz.

  yani, yine anlamadıysanız. facebook, twitter, gmail, ekşi, yapı kredi, garanti vb. vb girdiğinizde, browser'ın adres çubuğunun başında yeşille yazılmış güvenlik sertifikası bilgileri, böyle kilitli anahtarlar ve "https://" yazısını değilde, yalnızca gri/siyah yazı ile internet sitesinin salt adresini görüyorsanız, ya da adresin başında yalnızca "http://" sonunda s yok görüyorsanız, kesinlike kullanıcı adı / şifre vb. bilgilerinizi girmeyiniz. zaten chrome kullanıyorsanız, kendisi bunu yapmamanız konusunda sizi elinden geldiğince uyaracaktır. hatta devam etme butonunu bile bulamazsınız siz amk. şartları zorlamayın yani.

  https sertifikası olmasına rağmen de takip edebiliyorlar mıdır trafiği bak onu bilemiyorum. sanırım olmuyordur. o kadar da değil yani. o başka bir konu. bak o olduğu an zaten interneti kapatın.

  edit: talep üzerine biraz daha açıklayıcı yazmaya çalıştım.
37 entry daha

hesabın var mı? giriş yap