şükela:  tümü | bugün
223 entry daha
  • yok canım, biz o kadar da gaddar değiliz. kendi hayat anlayışımıza uymayan insanlara karşı nefret dolu değiliz. sevebiliyoruz, bazen, acıyabiliyoruz da.. hakkını savunmak da istiyoruz, üçbeş satır da olsa.

    bergen... bir arabesk şarkıcısıydı. açık söyleyelim, bir pavyon şarkıcısıydı.. yaşasaydı hayatımıza ne katardı tartışılır. muhtemelen aynı müzik tarzından birşeyler üretmeye devam ederdi. kibariye gibi de olabilirdi, unutulup gidebilirdi de.. ama bir şekilde bu hayatın bir yerine sıkışırdı be abi.. evet, takdir-ilahidir, birşey diyemezsin akibet için ama en azından biz, bu toplum, yapmamız gerekenleri yapsaydık, en azından vicdanımız rahat olurdu. derdik ki "biz elimizden geleni yaptık, ama takdir-i ilahi böyleymiş". popülerdi şuydu buydu, benim için elin garibidir. ama gariptir. yaşadıklarına baktığımız zaman, tasvip etmediğim bir hayatın insanı olmasına rağmen böyle bir bilet kesilmesi hak değildi arkadaş..

    en ağırıma da giden nedir bilir misin ey sözlük, kimse diyet ödemedi.. bergen acıyı çekti, dayağını yedi, bıçaklandı, kezzaplandı, en sonunda öldü ama kimse hesap ödemedi. kadının hayatını karartıp bitiren adam doğru dürüst hapis bile yatmadı. önceki yatışları, "iyi hali" (nasıl bir iyi halse amk, evliya oldu herhalde) dikkate alınıp hesaplanmış, yattığı süre yeterli görülmüş, salınmış dışarı. hapisten çıkınca kurban kesmişler lan adam için, sanki savaş kahramanı.. savaştın, kiminle, bir kadınla.. aferin lan.. adamı pohpohlamışlar, sonrasında yeniden bir hayat kurmuş, yeni bir kadınla evlenmiş. bu kadar hadisenin üstüne bu adamın koynuna giren, nikahlanan kadın var, bulunabiliyor. yaşananlar filme çekilmiş, kadir inanır adamın rolünü üstlenmiş, filmin galasında karşılıklı rakı içmişler gülerek..

    manyak mıyız biz? hadi hukuktan yırtıyor suçlular bir şekilde, olabilir, kanun boşluğu bok püsür.. peki biz niye ceza veremiyoruz insanlara.. sadece çocuk tacizcilerini hapiste şişlemekle övünmek bizi aklıyor mu? bu kadar kötü adamları hapishane çıkışında alkışlarla karşıla, koynuna yeni karı ver, filmini çek karşılıklı kadeh tokuştursun.. dükkan açsın para kazansın.. kimse suratına tükürmeyecek mi? hayır, tükürmüyor aga... oysa adaleti her zaman devlet sağlamaz, esasında toplum, kendi davranışıyla sağlar.. yakıp yıkma anlamında söylemiyorum, davranışlarıyla sağlar. yanlış yapanı kendi içimizden bir cerahat gibi dışarı atabiliyor olmamız lazım. atamıyoruz. olmuyor. başka saikler her zaman adalet duygumuzun önüne geçiyor. başka mani yoksa ancak o zaman adaleti arıyoruz. şener şen'in namuslu filminde olduğu gibi, bütün toplum, menfaat beklentisi olduğu zaman namusu, ahlakı, doğruluğu bir kenara atıyor. olmuyor.

    bergen.. hayatımıza çok büyük birşey katmamış olabilir, yaşasaydı da birşey olmazdı, çok önemli olmayabilirdi, orta halli bir pavyon şarkıcısı olarak kalırdı belki.. ama biz bunu yapmamalıydık. giderken bize verdiği mesajı, önümüze koyduğu karnemize bakmak istemiyoruz ama günün birinde bu karneyle yüzleşmek zorunda kalacağız, eminim.
76 entry daha