şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • dün gece itibariyle bitirdiğim ve yorumlarımı yazmak istediğim güzel ve uzun zamandır okuduğum en iyi fantastik kurgu serilerindendir.

  öncelikle brandon sanderson orijinal bir evren yaratmış. fantastik kurgu türünde bir süre sonra sürekli klişe haline gelen insan, elf, ork, cüce vb. gibi şeyleri bir kenara bırakıp kendisine özgü bir evren bu. büyü sistemi ise tamamen değişik ve bir örneğini göremeyeceğimiz farklılıkta. bana göre bu değişik büyü sistemi kulağa değişik gelse de doğası itibariyle kendisini kısıtlıyor ki bu aksiyon sahnelerinde bazen eksiklik olarak ortaya çıkıyor.

  dünyanın kurgusu, politik ve sosyo-ekonomik sistem güzel, karakter çeşitliliği güzel. kitapları bitirdiğinizde gözünüzün önünde canlanmaya devam eden efsane sahneler güzel.

  ben türkçede yayınlanmış olan ve era1 diye tabir edilen "son imparatorluk, kuşatma, çağların kahramanı" kitaplarını bitirdim ki aynı zamanda orijinal üçleme olarak da geçiyor. bu üç kitap bitince serinin kafanızda yarattığı soruların %90'ı cevaplanıyor ki bu huzurla uyumanızı sağlıyor. aynı zamanda son kitabın sonunu oldukça beğendim, sağ gösterip sol vuruyor, güzel bir twist yapmış sanderson. sadece bu son kısmı biraz daha uzun ve ayrıntılı yazabilirdi, bazı önceki bölümler gereksizken...

  era 1'den sonra era 2 için üç kitap daha yayınlandı ancak türkçeye henüz çevrilmedi, akılçelen kitaplardan temennim bir an evvel bunları da hazırlaması. duyduğum kadarıyla era 2 orijinal üçlemenin 300 yıl sonrasında geçiyor, bu sebeple era 1'de dostları özleyecek olmanın ağırlığı üstüme çöküyor.

  fantastik kurgu sevenler sakın boş geçmesin...
6 entry daha