şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
  • sinema sanatının nadide örneklerinden. güzel bir hikaye ve ışığıyla, müziğiyle, kurgusuyla, oyunculuğuyla mükemmel bir hikaye anlatımı.yönetmenin çok iyi bir hikaye yazarı ve anlatıcısı olması yanında filmin görüntü yönetmeninin ben davis olması çok güzel olmuş zira davis marvel'ın bir çok süper kahraman filminin görüntü yönetmeni bu sebeple aksiyonu ve coşkusu bol sahneleri nasıl yakalayacağını bildiği gibi karakterlerin içlerindekilerle yüzleştikleri trajik anları nasıl vereceğini de çok iyi biliyor. martin mcdonagh'ın seven psychopaths dışındaki filmlerini ve tiyatro oyunlarını izlememiş bir kişi olarak yönetmenle sinema perdesindeki ilk tanışmam bu film vesilesi ile oldu.
    --- spoiler ---

    film kızı tecavüze uğrayan ve vahşice öldürülen bir kadının ebbing kasabasında ıssız bir yoldaki eski 3 adet billboard'a emniyet teşkilatının başını suçlayıcı afişler astırması ve kadının statükoya çomak sokmasının polislerin, kadının ve onların çevresinde olanların hayatlarına etkisini anlatıyor. yardımcı rollerdeki lucas hedges, caleb landry jones, peter dinklage ve woody harrelson müthiş oynamışlar ancak filmin esas kahramanları olan mildred rolündeki frances mcdormand ve dixon rolündeki sam rockwell'in performansları bambaşka. film boyunca karakterler çeşitli trajik olayların etkilemesiyle çevrelerine ve dünyaya bakışlarını değiştiriyor ve belirli yollara doğru sürükleniyorlar. özellikle pankreas kanseri olan komiser willoughby'nin mildred'i karakolda sert şekilde sorgularken yüzüne kan öksürmesiyle kadının bir anda büründüğü anaç tavır ve bir birlerine karşı anlayışları çok etkileyiciydi. bu olaydan sonra komiser evinde intihar ediyor komiserin ölmeden dixon'a bıraktığı mektup ırkçı ve işkenceci olarak bilinen polis dixon'ı etkiliyor daha sonra mildred'in afişlerini yakanların polisler olduğunu sandığı için karakola attığı molotoflardan o sırada içeride olan dixon'ın yanması mildred'i etkiliyor vs. her hareket bir başkasında ve o hareketi yapanda izler bırakarak bir diğerine yol açıyor.
    film bir cinayeti çözeceğimiz tam bir amerikan polisiyesi gibi başlasa da cinayetin getirdiği öfkenin yansıması ve kişilerin hayatları üzerindeki etkilerini anlatmaktan öteye geçmiyor ve çok keskin karakterlerin uçları törpülenmiş şekilde filmi bitiriyor.
    --- spoiler ---
484 entry daha