şükela:  tümü | bugün
158 entry daha
 • kültürel/sosyolojik kodların en dolaysızca taşınabildiği oyun içi dinamiklere sahip olan tek mmorpg. yani halihazırda sekiz yüz elli defa yazıldığı üzere ultima online second age.

  kültürel/sosyolojik kodlar derken neyi kastediyorum? dostluk, düşmanlık, yardımseverlik, puştluk, yalancılık, misafirperverlik vb. iyi/kötü meziyetler anadolu'da nasıl yaşanabiliyorsa ortalama uo serverında (sanane, nebula, revolution, exile vb.) da öyle kurgulanabiliyordu, kurgu yanlış kelime belki, oyun bunları hayattakine yakın bir şekilde yaşamanı sağlıyordu! bu kısmı anlatmak çok zor, oynayanların kafada ışık hemen yanacaktır. çok çok çok özgür bir oyundu, hiçbir ön tanımlı senaryoya bağlı değildi, kendi aradığın oyunu yaratabiliyordun eşle dostla yabancılarla, ister rol yap, ister yancı ol, ister lider ol, onu ol bunu ol, istediğini ol. alınabilecek tatlar çok geniş bir spektruma yayılıyordu. ayrıca sphere server kurulumu ve genel olarak scriptingi çok kolay olduğundan oyuncuların kendi serverlarını yaratabilmeleri işten değildi.

  bizatihi oyun dinamiklerinden/mekaniklerinden kaynaklı (oyuncu aligmentları, mavilik, crimlik, pklık, guard zone, loncalaşma, factionlaşma, ölme-dirilme, lootlanabilirlik, ceset kesme; büyü, dövüş, healing, zanaat, binek cart, curt vb. sistemleri... uzar gider) olarak şerefsizliğin, dayanışmanın, rol yapmanın vb. bu denli gerçekleştirilebilir potansiyel taşıdığı bir oyun daha gelmedi. bin tane farklı senaryoyla örneklendirilebilir ama vakit yok, üşenmeyen biri şuraya minoc madenci dayanışmalarını, locus çökünce quann'da (ya da tam tersi) beliren bombacı mülayimleri, gz içi çıplak flame strikecıları, dungeon yemlemelerini, ev kıstırmacalarını, bineklere dövdürmeceleri, jhelom mezarı basan pklara hayatı dar eden journeyman expert aç ve cıbıl boksçuları, ne bileyim bir sürü şeyin diğer mmorpg'lerde neden bizatihi oyun dinamikleri nedeniyle olamadığını detaylıca anlatabilir.

  bokun yiyem ultima.

  ayrıca

  (bkz: lordum 1k pls at alcam)

  ve ayrıca

  https://www.youtube.com/watch?v=lecevvv9cyo

  ayrıca, bu başlıkta ultima diye aratınız, diğer oyunların adlarnın yazıp geçilmesinin aksine ultima'dan bahsedenlerin mutlaka iç çekerek klavyeye davrandığına şahit olunuz. sidik yarışı değil elbette mesele, bu meselelerden sidik yarışı çıkaran bomboş insanlardan olmayasınız, ultima online çok ilginç bir deneyim olduğundan vurgulamak istedim.

  bir tanım daha: on küsur yıldır fiilen bünyesinde bulunduğum sözlük'te anket başlık siftahı yaptırabilecek tek oyundur.
248 entry daha