şükela:  tümü | bugün
51 entry daha
  • genelde az çalışıp çok kazanmak veya parayı bir an önce vurmak adına gündeme gelen sohbetler silsilesidir. gerçek girişimcileri ve bu ruha sahip olanları tenzih ederek söylüyorum, dünyanın en zor işidir. kurumsal köleyken çalıştığınızın 100 katı çalışır, 10000 katı stres yaşarsınız. ay sonu yatan maaşınızı bugüne kadar bir kere bile ulan yatar mı diye düşünmediyseniz, yanınızda çalışanların maaşını bu ay ödeyebilecek miyim diye düşünmeye başlarsınız, bırakın ben bu ay ne yerim içerim diye düşünmeyi.

    gerçek girişimciler için ise önemli olan fikirdir ve bu fikri nasıl uygulayabileceğini bilmektir. melek yatırımcılar, girişim sermayeleri, fonlar vs artık günümüzde fikrinizi zikredebilmek için bir sürü imkan vardır. hatta ve hatta kickstarter gibi bir sürü web sitesi ile projelerinizi online olarak tanıtabilir, fonlayabilir ve istediğiniz noktaya getirebilirsiniz.

    en büyük tavsiyem mutlaka ama mutlaka ciddi bir iş planı yapın. ayda x tl kira veririm y tl maaş öderim şeklinde değil. oturun detay detay ay ay en kötü olasılıkları dikkate alarak hesap kitap yapın. gelirlerinizi giderlerinizi iyi ayırıp, sizin için kritik dönemeçleri olmazsa olmazları belirleyin. en en en önemlisi de işi durdurmanız gerekecek zamanı daha işe başlamadan tespit edin ve o noktaya geldiğinizde zarar görmeden işte buradayım diyerek bu hayalden vazgeçin.
90 entry daha