şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • amerika içinde en meşhur amerikalılardan biri. isminin kısaltmaları oj ; amerikalıların orange juice'a verdikleri kısaltma olduğundan lakabı the juice dur. amerika tarihinde ki en medyatik davalardan birine kahraman oldu. karısı nicole simpson ve onun sevgilisi ronald goldman 'i öldürmekten tutuklandı. savunması ve iddiası için 20 milyon doların üstünde para harcandı. dava boyunca mahkeme tutanakları 50.000 sayfa tuttu. dokuz ay süren bu dava sırasında yargıç jüri üyelerine acımış olacak ki dinlenmeleri için onları bir tatil kampına, bir kerede sinemaya bir kerede katalanya adasına bot gezisine yolladı. dava lindberg kaçırılma davası(1930'lar) ve manson davası(1970'ler)'ndan daha çok izleyici çekti. cnn 'de larry king "tanrı meşgul olsa, oj müsait olsa, yinede tanrıya gidin" yorumu bile yapmıştır. tv seyircilerinin yaklaşık yüzde 91'i ki bu rakam 141 milyona tekabül ediyor, oj'in mahkeme kararını televizyonlardan ve radyolardan takip etti. bir çalışmaya göre, işi bırakıp oj'in davasını izleyen işçiler yüzünden amerikan ekonomisi 25 milyar dolar kayıba uğradı. işin diğer bir boyutu ise yapılan aynı ankette oj'in karısı nicole simpson ve onun sevigilisi ronald goldman 'i öldürdüğü gece ( beraat etmiş olsada kesin o öldürdü, başka bir şey olamaz) oj 'in evinde misafir olan kato kaelin ankete katılanların yüzde 74'ü tarafından tanınıyordu, ama amerikan başkan yardımcısını tanıyanların oranı ise sadece yüzde 25'di.

  bu adamın derdi neydi peki?

  karısı wasp (beyaz anglo-sakson protestan'ın gavurcası)olarak adlandırılan kendi siyahi bir futbol yıldızı. amerikan profesyonel futbol ligindeki gelmiş geçmiş en iyi runner back'lerden biri olarak bilinen, hot shots serilerinin bir çoğunda oynayan bu şahıs kendisinden iki yıl önce boşanmış olan eşini ve eşinin sevgilisini , çocukları sydney ve justin uyurlarken , nicole'ün evinde boğazlamıştır. daha sonra cesetlerin bulunmasının ardından polisten kaçmaya çalışmış, arabasıyla birlikte 80 mil boyunca polisten kaçmış(tabi birrehineyloe birlikte), ve bu kovalamaca sahnesi yaklaşık 100 milyon kişi tarafından naklen izlenmiştir. hakkında ki o kadar delile rağmen beraat etmiştir. sebebide delil yetersizliğidir. soruşturmayı yürüten polislerden biri olay yerine simpson'ın kanından boşaltmıştır. bunu o kadar acemice yapmıştır ki dikkatli dream team olarak adlandırılan savunma avukatları bunu ortaya çıkarmıştır. burda belirtmek gerekiyor ki kendisini 11 kişilik bir avukat ordusu savunmuştur. buna karşılık iddia makamında ise 25 kişilik bir kadro vardır. sonra bu polisin ırkçı söylemleri ortaya çıkarılmış ve bu sebepler onu beraat ettirmiştir. beraat etmesinin ardında yatan diğer bir kaç neden ise, jüri üyelerinin bir çoğunun siyahi olması ve kadın olmasıdır(jüride bir tane beyaz amerikalı vardır,oda kadındır) olay santa monica gibi beyazların çok olduğu zengin şehirlerinden birinde olmuşsada mahkeme los angeles da toplandığından jüri siyahi ağırlıklı oluşmuştur.

  ayrıca iddia makamının mahkemeyi batırdığı bir çok savcı tarafından belirtilmiştir. hatta mahkemeden sonra bir çok jüri üyesi " oj 'in suçlu olduğu ortada ama iddia bu olayı öyle yüzüne gözüne bulaştırdı ki suçsuz vermek zorunda kaldık" demiştir. bir de mahkeme sırasında bir eldiven olayı vardır ki mahkemeyi oracıkta bitirmiştir. iddia oj'in eldivenini bulmuştur, ve bu eldivende nicole'un kanı bulunmuştur. oj'in bunu denemesi istenir. herkesin gözü önünde bu eldiveni dener ama kendisine bariz küçük gelir eldiven. o zaman oj'in avukatlarıda madem küçük geliyor o zaman beraat etmeli der, iddia makamı ise eldivenin kandan dolayı büzülüp küçüldüğünü söyleyip durumu kurtarmaya çalışır (bkz: yersen).

  nitekim oj abimiz kararın açıklanmasıyla birlikte jüriye el sallar ve ağzından teşekkür ederim sözcükleri dökülür. zannımca çok iğrenç bir sahnedir çünkü mahkemenin ilk günü nicole'ün yıllar önce 911 'i arayıp oj'in onu dövdüğünü ve acil polis istediğini belirten kaydını dinledikten ve o kayıtta oj'in nicole'e söylediklerini duyduktan sonra öldürmemiş olcağına inanmak güçtür. kadın o kayıtta çok vahim bir ses tonuyla konuşmaktadır.

  ama yıllar sonra kurbanların yakınları bir dava daha açarlar ve bu davada ölümlerden dolayı suçlu bulunur. ama aynı suçtan iki kez yargılanamayacağı için (bkz: double jeopardy) sadece tazminat cezası alır. buda 33 milyon dolar civarında bir rakamdır. oj'in bunu ödeyecek parası yoktur. nitekim ödememiştirde. 2000 yılında çocuklarının velayetini yine bir avukat ordusu sayesinde kazanır. ve çocuklarıyla birlikte florida'ya göç eder. iddaya göre buraya göç etmesinin sebebi bu eyalette borçlara karşılık ikametgahın haczedilememesidir. zamanını şimdi golf oynayarak geçiren oj, dokunulmazlar listesinde tavan yapmıştır.

  not : bu yazılanlar copy paste değildir. bir ödev uğruna derlenmis tasarlanmış bilgilerin akıldan yazılmasıyla oluşmuştur. inanmayanlar motor babada arattırıp görebilir (bkz: google).

  yıllar sonra gelen edit : len neymiş bu oj sevginiz aq. gun gecmesin ki bu entirim oylanmadan dursun. hergun oylanıyor arkadas. yıllardır ama bu boyle. olum universitede oj dersi falan mı var anasını satayım? ben yuksek lisansda turk ceza kanunu dersi alırken yazmıştım bunları, millet neye kullanıyo merak ediyorum hakikaten. bide oylamadan okuyanlar vardır. vay anasını sayın seyirciler. bi seye yaradıgımı hissettim bi an.
76 entry daha