şükela:  tümü | bugün
41 entry daha
 • gelip salak salak, cahil cahil konuşanları gösteren yasak.

  cahil gelmiş diyor ki, "apaçilikten takıyorsunuz, arka koltukta gizli saklı iş çevireceksiniz, yasaklanması iyi olmuş."

  başka bir cahil de diyor ki, "ben arabanın içindekini görmek isterim, güvenlik açısından problem teşkil ediyor."

  bu cahiller bilmiyor ki film yüzünden yazılan cezalar o saydıkları nedenlerden kesilmiyor.

  yani kimse "içeride iş çevirdiği için, apaçilik yaptığı için, arabanın içi görünmediği için" ceza yemiyor.

  cam filmlerine trafik cezası madde 30/1-b'den yazılıyor. zira trafik cezalarında "içerinin görünmemesi nedeniyle" diye bir ceza yok. görüşü engelleyecek ve kaza halinde tehlike yaratacak sebebiyle ceza kesiliyor.

  http://trafikcezalari.web.tr/…-cezasi-madde-30-1-b/

  "görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak"

  peki filmler görüşü engelliyor mu? çok koyu olanlar haricinde hayır, engellemiyor. gündüz zaten bir tül perde görevi gördüğü için içeriden dışarısı rahatlıkla görünüyor, gece de zaten her yer karanlık olduğu, sadece ışıklar aydınlattığı için bu ışıklar da filmlerden net bir şekilde görünüyor. zaten insanlar da diyor ki, buna bir düzenleme getirin, belirli bir seviyenin altını serbest bırakın, üstünü yasaklayın. simsiyah olmasın ama makul düzeyde olsun.

  peki tehlike teşkil ediyor mu? hayır, tam aksine kaza anında camların patlamasını önleyip insanların bedenlerinin camlardan kesilmesinin önüne geçiyor. buna polis memurları "kaza yaparsanız içeride kalırsınız" diye itiraz ediyor. allah aşkına, kaza yaptığı için kırılan bir camdaki filmi bir çakıyla saniyeler içerisinde kesip çıkarabilecekken ne içeride kalması. çelik kapı değil o.

  velev ki apaçilikten taktırıyor olsun insanlar, velev ki arka koltukta sevişmek için taktırıyor olsun. bunları bahane göstererek bu yasağı savunmak tam bir dangalaklık örneği. senin evinde perde var değil mi? evde çıplak dolaşırken o kuru götünü karşı apartmandaki görmesin diye. peki ben arka koltukta sevişmek için cam filmi taktırıyorsam mesela bundan sana ne?

  bunu apaçilik için taktıran da var, kadın sürücüler rahat etsin diye taktıran da var, arka koltukta sevişmek için taktıran da var, hatta inanmayacaksınız, güney illerinde 40 derece güneş altında uv ışınlarının, güneş ışınlarının etkisini azaltmak için taktıran da var. apaçilik için taktırıyor diye buna ceza yazılır mı? bu ses sistemi değil ki, başka insanları rahatsız etsin, gürültü yapsın.

  görüşü engelleyecek kadar siyah olanları yasaklarsın, inceliğine düzenleme getirirsin, kalanı da serbest bırakırsın.

  zaten yasağın geri gelmesi tamamen vatandaşı soymaya, mtv'nin acısını çıkartmaya yönelik. nisan'da serbest bırakılan şeyin ekim'de yasaklanmasının ve yasağın apar topar yürürlüğe sokularak hemen ertesi günü bütün polislere ellerinde makbuzlarla bütün illerde görev ve çevirme yazılarak cezalara başlanmasının başka bir açıklaması yok.

  bu komediyi savunan net bir şekilde ya cahildir, ya salak.

  not: ben şahsen arabama sonradan film taktırmadım zira ikinci el aldığım arabamda fabrika çıkışlı r43 ve araba markası damgalı camlar mevcut. mesela düzenlemeye göre bu yasak beni etkilemiyor. ama bunu anlat polislere anlatabilirsen. o makbuz yazılacak, o kota dolacak, devlete gelir kapısı olacak.

  bunu da "arka koltukta sevişiyorsunuz, içeriyi göremiyoruz" diye savunan mallar çıkacak.
279 entry daha