şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
 • elliott smith, miss misery derken bir kişiyi mi kast ediyor, yoksa depresyonunu mu emin değilim. yine de, en yüzeysel haliyle bir terk edilme şarkısı olarak okuyorum. tabi depresyon olarak okumanın farklı avantajları var; örneğin "do you miss me, miss misery/like you say you do?" kısmını "neden sürekli geliyorsun, beni o kadar mı özlüyorsun" olarak düşünmek eğlenceli.

  terk edilme üstünden gideyim; günleri pek de güzel geçmeyen bir adam var. alkol, kötü düşünceler. beraber planlar yaptıkları sevgilisi tarafından terk edilmiş ("you had plans for both of us"). buraya kadar sıradan bir hikaye. daha sonra şu sözler geliyor:

  i know you'd rather see me gone
  than to see me the way that i am
  but i am in the life anyway

  bu kısım da farklı yorumlara açık. "see me gone", "i am in the life anyway" kısmıyla beraber düşünüldüğünde "beni ölmüş görmeyi tercih ederdin"e denk geliyor. miss misery'nin bu tercihinin ise bence nefretle alakası yok. bir muhtemel yorum "beni mutsuz görmek yerine ölmemi tercih ederdin" demek fakat bu da bana eksik geliyor. ölmesini tercih ediyor çünkü adamın yapması gereken bu. yani bu kısım intihar etmeyi başaramamış bir adamla ilgili. intihar edemediği için suçluluk duyuyor (intihar etmek istemek ve yaşamak istemek birbirinin karşıtı düşünceler değil, aynı anda ikisi de bulunabilir bir kişide).

  it's a comedy of errors, you see
  it's about taking a fall
  to vanish into oblivion
  is easy to do
  and i try to be but you know me
  i come back when you want me to

  bu kısım da öncekilere paralel hisler uyandırıyor. "evet, ölmek kolay; deniyorum da. ama beni biliyorsun işte". son dize, bana daha çok komik geliyor. seni ölü görmeyi tercih edecek birine "i come back when you want me to" diyorsun. yaşamayı istiyorsun fakat bu biraz da onun onayına bağlı. intihara bu zorunluluk hissini veren, miss misery.
3 entry daha