şükela:  tümü | bugün
63 entry daha
 • birkaç saçma argüman ile desteklenmeye çalışılan yasaktır.

  önce serbest bırakılacağı haberlerinin yapılması, sonra yasaklanıp hemen cezai işlemlere başlanılmasındaki etik dışı uygulamaya değinmiyorum bile. şimdi argümanlara bakalım.

  ulusal güvenlik: neymiş efendim, aracın içinde terörist mi var, bomba mı var bilinmiyormuş. peki, fabrikasyon karartılmış camlar neden serbest o zaman? ya da panelvan yani camsız araçlar da mı yasaklanmalı? hadi onu da geçtim, dışardan bakınca anlayabiliyor mu polisimiz teröristi ya da bombayı. cama yapıştırılıyor zaten bomba düzenekleri, evet.

  kaza durumunda güvenlik: birçok ülkede camların parçalanıp yolculara zarar vermesini engellemek amacıyla cam filmi uygulamaları özendiriliyor. araçtan çıkma konusunda engel yaratacağı iddiası ise tamamen saçmalık. eğer kurşun geçirmez film kullanmıyorsanız, bir poşetle kaplanmış camı itmek kadar kolay, kırılan camı kapıdan uzaklaştırmak.

  araç içinde uygunsuz işler yapılmasına fırsat veriyor: hah, geldik yine sevişme konusuna. bu mantıkla yine tum panelvanları, kamyonetleri, ya da lazer ile karartilmis camlara sahip araçları toplatalım. allah korusun, ya içinde sevişen falan olursa...

  kısacası akla mantığa uygun hiçbir sebebi yoktur bu yasağın. görüşü engelleyecek derecede koyu olan filmleri yasaklar ve muayeneden geçirmezsin, tamam. ayna etkisi yaratan ve göz alan filmleri yasaklarsın ve yine muayeneden geçirmezsin ona da tamam.

  ancak sen tüm türkiye'de satışı yapılan, muayeneden geçirilen, ithalatı serbest olan cam filmini serbest bırakıp sonra da her köşe başına pusu atıp ceza kesme derdine düşersen güzel küfür yersin. çok güzel hem de...

  edit: @asazax uyardı. araçların yan camları dahil tüm camları kaza anında tuzbuz olabilecek şekilde üretiliyormuş. yanlış biliyormuşum, düzeltti sağolsun.

  edit 2: @anil diyor ki: ek olarak bu tuz buz olan camlara temperli cam deniyor dostum. ön cam bundan hariç. yan camlara kıracak bir darbe geldiğinde tuz buz olurken, ön cam çift katlıdır arada silikon bir madde araya konulmuş ve birbirine yapıştırılmıştır ve kırıcı darbe gelse bile dağılmaz. zira öte türlü ön cama gelen her taş onu dağıtırdı araçtaki herkese 100 km hızla saplanabilirdi o küçük cam parçaları.
257 entry daha