şükela:  tümü | bugün soru sor
12 entry daha
 • ne olursa olsun, gerçekler balçıkla sıvanamaz, 20. yüzyıl sosyalizminin tarihi bir kötülük ve başarısızlık tarihidir.
  ..tarihin ve talihin cilvesine bakın ki, sosyalist düşünür ve akademisyenlerin kapitalizme atfettiği bütün kötülükler sosyalist ülkelerde tezahür etti.

  ..özgürlük sosyalist ülkelere hiç uğramadı. sosyalistleşen ülkelerde daha önceden var olan ve sosyalistler tarafından “şeklî” diye küçümsenen özgürlükler de tümüyle ortadan kalktı. sosyalist rejimlerde din, ifade, seyahat, yerleşme, meslek seçme ve icra etme, mülkiyet edinme, basın ve muhalefet özgürlükleri yoktu. sscb’nin ilk yıllarında muhalifler ya öldürülür ya da sürgüne gönderilirdi. stalin’den itibaren başka yöntemler de geliştirildi. sosyalizme muhalif olanların aklı sağlığı yerinde olamazdı. onların tedavi edilmeye ihtiyacı vardı. bu gerekçeyle bazı muhalifler psikiyatri kliniklerine kapatılmaya ve “tedavi edilmeye” bile başladı.

  ..sosyalist ülkeler kapitalizmin yaratığı zenginliği daha ileriye taşıyamadı. birçoğu zenginlik bakımından hem mutlak hem de göreli anlamda kapitalist ülkelerin gerisine düştü. sosyalist ülkelerde insanlar çok ağır şartlar altında çalışmak ve yaşamak zorunda kaldı. refah seviyesi yerlerde süründü. bütün objektif ölçütler bakımından sosyalist ülkeler kapitalist ülkelere nisbetle başarısız oldu.

  kısacası, sosyalist teorisyenlerin kapitalizme atfettiği bütün problemler -- hem de daha önceden hayal edilemeyecek ağırlık ve yoğunlukta -- sosyalist ülkelerde yaşandı. ama bu korkunç tablo gelecek nesillerin ibret almasını sağlayacak, geniş kitlelere ulaşacak akademik, edebî ve sanatsal çalışmalara dönüşmedi, dönüşemedi
  .http://serbestiyet.com/…izlik-ve-kotulukleri-826359
  ..
11 entry daha