şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • geçtiğimiz yıl bugünler kerala’dan bombay’e giden bir trenin yataklı vagonunda otuz dört saatlik yolculuktaydım. dillerini bilmediğim ancak uzun vakitlerdir yarenlik yaptığım o güzel ülkeye rağmen kendimi ilk kez yalnız hissetmiştim o yolculukta. ta ki tabletimde tesadüfen barış bıçakçı’nın bir süre yere paralel gittikten sonra’sını bulana kadar.

  barış bıçakçı’nın senaryosunu pelin esmer ile yazdığı, bir tren yolculuğu filmi olan işe yarar bir şey benim uzun zamandır sabırsızlandığım bir işti, nihayet bugün izleyebildim. bana uzun zamandır özlediğim “iyi bir film izledikten sonra parmakuçlarına kadar heyecanlanma” duygusunu yaşattı. mükemmel bir yönetmenlik ve görüntü yönetimi elinde mükemmel bir şiir ekrandan kalbimize gizli bir yolla uzanıyor bu filmde. tren raylarının sesi müthiş bir ezgiye dönüyor, her bir fotoğraf yaratıcısına şükran ilettirecek kadar kalbimize işliyor.

  iyi bir film izlediğimde her yakaladığıma o filmden bahsedip onun da izlemesini diliyorum. ne yazık ki bu duyguyu çok uzun zamandır yaşayamıyordum. her şeyden evvel öncelikle bunun için başta pelin esmer olmak üzere tüm yaratıcılara teşekkür ederim.

  ben türkiye’de öykü karayel diye bir aktrisin olduğunu bilmiyordum. (benim eksikliğim, başka bir çok kişiyi bilmediğim gibi) fakat öyle güzel bir oyunculuk çıkarmış ki ona sarılmak istedim. başak köklükaya büyük kanatlarını çırpa çırpa geçen bir kuş gibi, görünce kafanı yüz seksen derece döndürüp hayranlıkla izlediğin bir kuş.

  yiğit özşener’den ayrıca bahsetmek istiyorum. bana kalırsa yiğit özşener bir yönetmen için dünyanın en güzel manzarasının bir aktörün yüzü olduğuna ıspat. işe yarar bir şey’de türkiye’de meslek icracılarının yüzde doksanının yapamayacağını yapmış; gözlerine milyonlarca anlam yükleyip gözleriyle oynamış.

  şuan vizyonda olan birçok filmden milyonlarca kat daha iyi bu film, kesinlikle izlenmeli.
318 entry daha