şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • makine öğrenmesi bilgisayar, telefon vb. elektronik cihazların, geçmiş verileri analiz edip, sonuçlar çıkarması ve çıkardığı bu sonuçlara göre yeni bir davranış oluşturması veya geliştirmesidir. diğer bir söyleyişle (bkz: machine learning)

  örneğin: bir hastane labavatuvarının sistemini düşünün. burada yapılan onbinlerce tahlillerin çeşitli bilgiler ile (cinsiyet, boy, kilo, kan grubu, geçirdiği hastalıklar vb..) düzenli olarak kaydedilsin. kaydedilen bu veriler çeşitli algoritmalar ile analiz edilsin. analiz sonucunda:

  * a rh+ kan gurubuna sahip 50-60 yaş arasında ki kadınlar x hastalığını geçirmişse y hastalığını da geçirmiştir.
  * 1.80 1.90 boyları arasındaki k alerjisine sahip erkekler l hastalığını geçirmiştir.
  * ab rh- kan grubuna sahip genç insanlar grip hastalığına daha fazla yakalanıyor.

  gibi sonuçlar çıktığını düşünelim.

  bu analiz sonuçarını yönetebileceğimiz bir yazılım ile artık sistemimizi eğitebiliriz. eğittiğimiz sistem bir sonraki hastanın test sonuçlarını çok kısa sürede değerlendirip hangi hastalığa yakalanacağını veya hangi hastalığa sahip olduğunu tespit edebilecek.

  üniversite’de okuduğum zamanlarda geliştirdiğim bir mobil uygulama (watch me) kullanıcının davranışlarını arka planda çalışarak kaydediyor. belirli zamanlarda da kaydedilen verileri analiz ediyor. analiz sonuçlarına göre kullanıcıya çeşitli önerilerde buluyor. (instagram’a girebileceğini düşünüyorum, genelde şu saatlerde alarm kuruyorsun alarm kurmak ister misin? vb. gibi)

  veriseti analizini sağlayan open source program (bkz: weka)

  online olarak makine öğrenmesini api aracılığıyla kullanmanızı sağlayan "monkeylearn" adında bir site de mevcut. oldukça kullanışlıdır.

  sonuca bağlamak gerekirse, makine öğrenmesi her geçen gün daha fazla alanda kullanılmaya başlıyor. örneğin: makine öğrenmesi kullanılarak geliştirilen sanal hakim, gerçek hakimlere göre suçluları daha yüksek oranda tespit ettiği görülmüştür. sürücüsüz ulaşımı sağlayan araçlar, çeşitli ameliyatlar yapan robotik kollar, kişilik analizi yapan çeşitli testler, otomatik kargo servisi yapan drone’lar…

  makine öğrenmesinin gelecekte çeşitli meslekleri ele geçireceği aşikar. bu teknolojiye entegre olmayı başaran ülkeler, sanayi devrimin sağladığı kazanımlarla daha fazlasını elde edecektir. dünyada azalan kaynaklar ile daha da artacak olan bu rekabet, entegre olamayan ülkeleri daha fazla fakirleştirerek tarih sahnesinden silecektir.
22 entry daha

hesabın var mı? giriş yap