şükela:  tümü | bugün
166 entry daha
 • bu tip bilgi kirliliği olan durumlarda bölge halkından biriyle konuşmak her zaman için daha sağlıklıdır. oxford'da akademisyen olan suudi arkadaşım ile konuştum az önce.

  + bazı kaynaklarda ülkenizde kısmi darbe olduğu yazıyor. nedir son durum bu bir darbe midir?
  - hayır. darbe çok önceden yapılmıştı zaten. bugün yapılanların amacı tüm gücü veliaht prens muhammed bin selman'da toplamak.

  + daha önce yapılan darbe nedir?
  - bizm kurallarımıza göre veliaht olması gereken kişi prens muhammed bin nayif idi. (osmanlıdaki ekber ve erşed sistemi gibi) . ama şu anki veliaht prens muhammed bin salman onu tutuklatıp ev hapsine mahkum ederek ortadan kaldırdı. böylelikle veliahtlık kendisine geçmiş oldu.

  + yolsuzlukla mücadele komisyonu kral selman tarafından kuruldu ve başına veliaht prens muhammed bin selman getirildi. o halde bu yapılan operasyon kral saman'ın gücünü arttırmak için yapılmıştır diyebilr miyiz?
  - hayır. kral salman bunağın teki. orada süs için duruyor. yakın zamanda görevi devredecek. şu anda en yetkili kişi(resmi olmasa da) veliaht muhammed bin selman.

  + bugün tutuklanan kişilerin asıl tutuklanma amacı nedir. yolsuzluk yapmışlar mı gerçekten.?
  - onlar veliaht prensin muhtemel rakibleri ve onlara yakın kişiler. veliaht prens ilerde tahtını ve iktidarını tehlikeye atabilecek herkesi şimdiden ortadan kaldırıyor.

  + veliaht prens geçenlerde ılımlı islama geçileceğini açıkladı. tüm bu olup bitenlerin bununla bir ilgisi var mı?
  - hayır yok. bugün yapılan tutuklamalardan çok önce ülkemizdeki en bilgin ve akademik insanlar modern giyim tarzları ve uç fikirleri( yani batılı düşünceye sahip olma) nedeniyle tutuklandılar. bu yüzden veliaht prensin ılımlı islam düşüncesi gerçeği yansıtmıyor. birleşik arap emirlikleri, batı ve israil'in desteğini almak için bu argümanları kullanıyor.

  + amerika veliaht prensi destekliyor değil mi?
  - evet. hatta bugün trump'ın damadı ve ortadoğu özel elçisi jared kushner riyad'daydı. burnumuza pis kokular geliyor.

  + son olarak, arabistan ve halkının türkiye ve türkiye'nin müttefikliği hakkındaki görüşleri nelerdir?
  - mevcut arabistan yönetimi türkiye'den nefret ediyor. birleşik arap emirlikleri (ki birkaç ay önce türkiye'de geçen sene yapılan darbeyi açıkça destekledikleri belirtilmişti) ile yakın ilişki içinde. ama arabistan halkının çok büyük bölümü türkiye'yi destekliyor. bizler aynı zamanda katar'ı da destekliyoruz ama düşünce özgürlüğü yok. katar'ı desteklediğimizi belli edersek 5 sene hapis ve 5 milyon arabistan riyali para cezasına çarptırılıyoruz.
38 entry daha