şükela:  tümü | bugün
672 entry daha
 • apartmanların tek tip olduğu ülkedir. burada mutfaklar ve banyolar acayip birbirine benzer. helsinki'deki bir aparman dairesi ile oulu'daki, tampere'deki, turku'daki arasında hemen hemen hiç fark yoktur. mutfak ve banyolar o kadar birbirine benzer ki, mesela mutfakta baharat kavanozlarını arıyorsanız kimin evinde olursanız olun elinizle koymuş gibi bulursunuz. baharat kavanozlarını koymak için yapılmış özel, dar bir bölme vardır. aynı şekilde herkesin mutfağında lavabonun tam üzerine denk gelecek şekilde yapılmış bir dolap vardır. bu dolabın özelliği, raflarının bulaşıkları kuruması için koyduğumuz hedelerdeki cinsten ızgaralı olmasıdır. bunlardan üsttekiler düz, alttakiler tabakların konması için v şeklinde açılıdır. bulaşık yıkadıktan sonra ıslak kap kacağı buraya koyarsınız, suları lavaboya süzülür. kapağını da kapatırsınız, hem kurumakta olan kaplar toz gübürden korunmuş olur hem de görüntü kirliliği olmaz. bunun bir isveç icadı olduğunu duydum ama doğruluğunu henüz teyid edemedim.

  bir de mutfak lavabosunun etrafındaki tezgahlar genelde metaldir ve hepsinin kenarları yüksektir. bütün o dikdörtgen şeklindeki tezgahın kenarları 3-4 cm kadar yüksek olduğundan bulaşık yıkarken yayılan sular yerlere akıp ayaklarınızı ıslatmak suretiyle sizi sinir etmez, ortalık da batmaz.

  küvet lükstür, pratik olmadığı için rağbet eden olmaz zaten. duşakabin gibi şeylerle de pek uğraşmazlar, banyonun ufak bir köşesi duş için ayrılmıştır ve burası duş perdesiyle çevrilir. yerler eğimli olduğu için bütün sular sağa sola bulaşmadan yerdeki tahliye deliğinden süzülür gider. duş olayı böyle pratik olduğu için kimse günde birden fazla duş almaya üşenmez. birçok evde banyonun hemen yanında kapısı banyoya açılan sauna da vardır. bir de bütün musluklar sola çevrilince sıcak, sağa çevrilince soğuk su akıtır, bu da her yerde standart olduğundan musluklarda iyice turistik yerler hariç sıcak-soğuk işareti yoktur.

  bütün evlerdeki tuvaletlerde ufak bir duş şeklinde taharet aparatı vardır, bu aparat lavabo musluğuna bağlıdır ve önce lavabo musluğu açılıp suyun sıcaklığı ayarlanıp daha sonra aparatın su basma hedesine basılarak kullanılır. bu aletten stockmann gibi büyük mağazaların ve nezih restoranların, kafelerin tuvaletlerinde de bulunur.

  mutfakta çöp kutularını lavabonun tam altına denk gelen yere koyarlar, bunda da çöp kutusunu çekmece gibi çekmeyi sağlayan bir düzenek vardır. aynı şekilde kimin evine giderseniz gidin çöpü de elinizle koymuş gibi bulursunuz, amerikalıların devasa evlerindeki gibi yarım saat dolanmazsınız.

  adamlar gerçekten pratik vesselam.
296 entry daha