şükela:  tümü | bugün
3663 entry daha
 • (#71990522) bu entryme gelen onlarca teşekkür mesajı için ben teşekkür ederim.

  ponziciler ve baloncuları okuyorum da yine aklıma o şahane söz geldi. "akıllı düşünene kadar deli yapar geçer"

  geçmişte yaşamış bilimadamlarının pek çoğunun ortak özellikleri kendi yaşadıkları dönemlerde hak ettikleri değeri görememiş olmalarıdır, onlara deli gözüyle bakılırdı. geçmişte öyle bilimadamları yaşamıştır ki, onların teorileri dalga geçilmiş, aşağılanmıştır fakat doğrulukları birkaç nesil sonra ortaya çıkmıştır.

  satoshi, zamanında bitcoini neden çıkarmak istedi? bitcoin burada yazan bazı kişilerin düşündükleri gibi gerçekten de bir ponzi mi? yoksa basit bir lale çılgınlığından öte değil mi? sahi lale ile alışveriş yapabiliyor muyduk yahu...

  bitcoin, sınırlı arzıyla hali hazırda yürürlükte olan yerel para birimlerinden farklıdır, enflasyona değil deflasyona tabidir. bitcoin değer kazandıkça alım gücü çoğalır ama birgün biri çıkıp bitcoin sayısını çoğaltalım diyemez.

  bitcoin aynı zamanda gönderimi ucuz, hızlı ve şeffaf-takip edilebilir bir para birimidir. swift gibi bireyler arası transferlerin bankacılık denetimine tabi tutulmasına bitcoinde gerek olmaz, aracı ortadan kaldırılır. dünyanın her yerine doğrudan bitcoin gönderilebilir ve blok zinciri teknolojisi sayesinde bu transfer herkes tarafından görülebilir. ayrıca bitcoin dünyanın her yerinde yerel para birimine çevrilebilir, yanınızda binlerce dolar gezdirmenize gerek yok, dijital cüzdanınız olsun yeter.

  bugün henüz emekleme aşamasında olan bitcoin, volatilitesi yüksek olduğu için günlük alışverişlerde tam olarak kullanılamıyor. buna karşılık büyük para transferlerinin bitcoin yoluyla yapılmasında bir sakınca yok, dünya üzerinde her geçen gün bitcoin kabul edenlerin sayısı artıyor, düğünlerde altın yerine gönderilmeye bile başlandı, daha çok altın gibi işlev görüyor ama şimdilik.

  bitcoin bugün genç nesildeki yaşıtlarınıza dahi anlatırken zorlandığınız bir alan, yenilikçi olmak, sisteme ve düzene daha önce hiç duymadığı bir yeniliği getirmek, insanların bir anda anlayabileceği bir şey değil. bitcoin asırlarca devam etmiş bir sisteme devrimsel bir yenilik getiriyor.

  bazı arkadaşlar oda büyüklüğünde bilgisayarı görünce artık bundan daha iyisi yapılamaz diyenlerle aynı pozisyona düşmekte ısrarcı. aksine bundan daha fazlası neler olur diye kafa yormak gerekli. bitcoin yalnızca bir yatırım aracı olarak mı kalacak? bitcoin yasaklanmaya mı çalışılacak? devletler ortak bir para birimiyle mücadele edebilir mi? bence 2020-2030 yılları arasında pek çok devlet bitcoine savaş açabilir. ancak bu savaşın da galibi her zaman olduğu gibi bilim ve teknoloji çıkacaktır. bir nehir akmaya başladığında, bir fikir filizlendiğinde artık onu kimse durduramaz.

  yakın bir gelecekte, açılan dijital cüzdanlar insanların kimlik veya pasaport numaralarına tanımlı olabilir. hali hazırda borsalarda bu geçerli ancak borsa dışı platformlarda hiçbir kimlik bilgisi vermeden cüzdan açabildiğimizi ve bunun bir takım güvensizlikler getirdiğini düşünenlerdenim. eğer dijital cüzdanlar insanların kimlik bilgilerine tanımlı olur yani her bir cüzdanın kime ait olduğu blockchain sisteminde muhafaza edilecek şekilde bilinirse, bitcoinle ilgili var olan pek çok tartışma da son bulur.

  ufkunuzu genişletin, olaya daha geniş pencerelerden bakın, getirdiği ve getirebileceği yenilikleri iyi düşünün, iyi hissedin, çoğu cevap içinizde saklı zaten...
8397 entry daha