şükela:  tümü | bugün
3678 entry daha
 • tether mevzusu ciddiye alınacak üstüne bu kadar korku teorileri yazılacak bir mevzu değil. tether bir sanal paradır, bitfinex, bittrex ve poloniex gibi esas olayı altcoin borsası olan sitelerde kullanıcıların dolar yerine tercih ettiği paraya tether diyoruz. tethere geçenler altcoinlerden bitcoine dönmek yerine usd'de kalmak veya yine benzer şekilde bitcoine geçmek yerine usd'de kalmak isteyenler diyebiliriz. kurunun değeri 1 usd = 1 usdt seviyesinde kalsın diye uğraşılıyor zira dediğim gibi bitcoin ve diğer altcoinlerden usd'ye dönmek isteyen ancak direkt usd ile işlem yapılamayan sitelerde kullanıcılar tarafından usdt kullanılıyor. dolayısıyla talebe bağlı olarak usdt değer kazandıkça siteler yeni tetherleri piyasaya sürüyor. an itibariyle toplam 564 milyon usd değerinde tether var piyasada.

  yukarıda bir arkadaşın da yazdığı gibi 120 milyar usd'lik toplam değere ulaşmış bitcoini 564 milyon dolarlık tetherle manipüle edemez kimse. tether çıktığında bitcoinin değerini arttığı doğru ancak bu tek başına tether yüzünden olmuyor, tether çıkacağını görenler de kendi ellerindeki paralarla bitcoin alımı yapıyor. yani 10 milyon usd değerinde usdt piyasaya sürülüyor ancak insanlar bitcoinin değeri artacak düşüncesiyle alıma geçince bir anda çok daha büyük bir alım gerçekleşiyor.

  tether'in eğer bahsettiğimiz sitelerde usd cinsinden karşılığı yoksa yani onu piyasaya sürenler karşılığını ayırmıyorsa, bu sitelere yönelik bir tether operasyonu yapılabilir, böyle bir durumda elinde tether bulunanların tetherleri sıkıntıya düşebilir, bu nedenle tether bulundurmamanızı tavsiye ederim.

  ancak tethere yönelik bir operasyon için sitelerin yer aldığı ülkelerdeki mevzuatlar iyi öğrenilmeli, ne kadar zorunlu karşılık ayırmaları gerektiği bilinmelidir, ordaki mevzuatlara göre yüzde 10 zorunlu karşılık ayırmaları gerekiyorsa zaten bir sıkıntı yaşanmaz.

  ayrıca tether bir dijital para birimi olarak düşünüldüğünde onun piyasaya sürülmesini ethereum veya diğer dijital para birimlerinin madenciler tarafından makinalarda üretilerek sürülmesine benzetiyorum. sonuçta ürettiğimiz ethereum'un da bir karşılığı yok ama alışverişlerde bunu kullanabiliyoruz, o ethereumla bitcoin alabiliyoruz. tek farkı toplu olarak sürülmeleri nedeni de bahsettiğim gibi 1 usd = 1 usdt seviyesinde sabitleyebilmek.

  tethere yönelik özellikle twitterda bitcoinin fiyatının 5000 usd seviyesine inmesini isteyen düzeltmeciler tarafından ciddi bir algı operasyonu var ancak, büyük korkular gerektirecek bir şey yok. usdt ile siz işlem yapmayın yeter, size bir şey olmaz.
8391 entry daha