şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
3638 entry daha
  • usdt (usd tether) ile endişe etmeye gerek yok mu! pekala, banka hesabımda 200 milyar dolar (fiziki) olmadan sikimin keyfine göre piyasaya 200 milyar dolar usd tether sürerek kendi borsamda kullanıcıların elindeki bitcoin'i satın alsam, sonra da bu usd tether'i diğer borsaların da kullanmasını sağlayarak takibini zorlaştırsam ne olur? kusura bakma kardeşim, o piyasa çöker. elimde bitcoin fazlasıyla birikir ama bu senaryoda zaten bitcoin'in içsel değerini ben 300$ olarak hesapladığım için (gerçek değildir) sizden 1 bitcoin'i 300 bin $'a da satın alsam sorun değil. her halükarda kazançlıyım.

    bitfinex'in yaptığı şeyin mt.gox krizinden hiçbir farkı yok. mt.gox krizinde artık dayanacak noktaları kalmayınca (para çekme işlemleri yavaşladığında ve en sonunda durdurulduğunda) "bitcoinler çalındı" bahanesini uydurup tası tarağı toplayıp gittiler.

    bitfinex de olası bir bank run durumunda tası tarağı toplayacak ve 3-4 yıl bitcoin toparlanamayacak. bu sefer bitcoin ile beraber altcoinler de çöküyor yalnız çünkü tether ile onların daha güçlü bağlantısı var.
9021 entry daha