şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir takım embesiller tarafından 10 kasım 2017 anıtkabir çomar istilasıolarak adlandırılan eylem.

  şahsen son günlerdeki atatürk çıkışlarını seçim öncesi bir tavlama operasyonu olarak düşünsem de memleketin geldiği nokta itibariyle bir toplumsal uzlaşı da şart.
  bu memlekette herkes bir arada yaşamak zorunda ve kimsenin bir yere gitmeye niyeti olmadığı gibi gidecek bir yer de yok. ülkenin en derin fay hatlarından biri de muhafazakar/kemalist hattı ki artık kolonlar bu hattı taşıyamaz hale geldi. fazlıoğlu'nun deyişi ile kanonik yapı iflas etmek üzere. bunu tekrar ikame ederek bir millet olabilmenin yolu da toplumsal uzlaşıdan ve barıştan geçiyor.
  şimdi kimse kalkıp da bunca şeyden sonra mı demesin.
  kemalist ideolojinin on yıllarca muhafazakar camianın ensesinde boza pişirdiği malum.
  bir çok şey yaşandı ve artık ülke kendi iç muhasebesini yapmak zorunda. toplumsal bir öz eleştiri şart. ortaçağ avrupa'sını düşünün. illa topla tüfekle birbirine girmesi beklenmemeli toplumun. akıl mantık var.
  ve bugün muhafazakar kesimin anıtkabir ziyareti bu anlamda çok önemli.
  durum öyle sizin sandığınız gibi bu insanların 'yola gelmesi' veya kıymetini anlaması ile alakalı değil. kimsenin yola geldiği filan yok. buna her iki kesim de dahil. ama bu ziyareti gerçekleştiren insanlar toplumun mevcut durumunu görüyor. ilerisini de görüyor. ve artık diyorlar ki semboller üzerinden yürüttüğümüz bu anlamsız kavgayı yine onlar üzerinden bitirelim. ama hala bazı embesiller olayın ciddiyetini anlamış değil. hala köpüklü ağızlarıyla aşağılama derdinde.
  2017 yeni bir başlangıç olmalıdır zira dünya beklenmedik gelişmelere gebe.
  bu bir fırsattır.
  yoksa birbirini yemeye devam.
189 entry daha