şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • türk olarak kültür cephesinde vereceğimiz en büyük savaş arabesk kültürüne karşıdır. arabesk; ortadoğu'lu gibi düşünmek ve yaşamaktır. arabesk yaşamda insan duygularının ve hatta hiç bir şeyin ortası yoktur. her duygunun en abartılı olanı yaşanır. ''ya benimsin ya toprağın!'' sözü bu nedenle arabesk mısraların baş sözü olmuştur. siyah ve beyazın dışındaki olasılıklara yer verilmez. geçmişe yönelik varsayımlarla bugün için pişmanlık edebiyatı yapılır. kaderden gelen ezilmişlik söylemleri ile mazlum edebiyatı yapılarak kitleler sömürülür ve yanıltılır. islam, hristiyanlık ve musevilik gibi arabesk dinlerde de iyilik-kötülük gibi kavramlar arabeskin doğası gereği kesin çizgiyle birbirinden ayrılmıştır. (düalizm)

    arabesk kültürünü türk toplumuna bulaştıran düzenler; kolay parayı seven müzik ve medya sektörü ile güney doğu bölgesinden batıya akan kontrolsüz göç dalgalarıdır. hümanizm felsefesi, arabesk felsefesi ile birbirine paralel teoriler taşır. bu nedenle arabesk yaşamın filizlendiği her ortamda bir üst bilinç basamağı olarak hümanizm gelir. arabesk kişilikler hümanizmi kullanarak bu yönlerini saklamak ya da bir üst bilinç düzeyine geçişin simgesi olarak kendilerini hümanist olarak tanımlar ve popülarite kazanırlar. insanı her şeyden üstün gören hümanizm egosu, ortadoğu dinlerinin de en büyük arabesk özelliğidir. araplar, farslar, yahudiler ve bu kültürlerin her türlü genetik ve kültürel melezi olan kürtler, bu nedenle ortadoğu'da terörizmin yeşermesine her zaman olanak vermişlerdir.

    türk kültürü ise ''asya kökenli'' yaklaşımlara sahiptir. siyah ve beyaz, iyi ile kötü karşıtlığı değil; bu kavramların iç içe geçmişlikleri vardır. her şey bir dengeye ulaşmalıdır. orta yol, en iyi yoldur. türk kültürü; abartıya, süse, gösteriş ve fanteziye yer vermez. geçmiş değil, yaşanılan an önemlidir. sorunların üstünden pratik bir şekilde gelinir; öç, kin, intikam, düello, mazlum edebiyatı ve bağnazlığa yer verilmez.
8 entry daha