şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nauglamir)

  her şey doriath kralı thingol *'un ve melian'ın tek kızına aşık olan, beren erchamion ile başlar. thingol, kızının onunla evlenmesi için tek bir şart koşar. bu şart da silmarillerden birini melkor*'dan alıp ona getirmesidir. beren bu imkansız görevi düşünmeden kabul eder. luthien ve orome'nin kutsal kurdu huan ile beren'e yardıma gizlice giderler. beren, sauron tarafından yaralanır ama huan ve luthien yetişip onu kurtarırlar. draugluin, melkorun en yüce kurdu onları farkeder ama huan tarafından öldürülür ve kafilemiz, draugluin kılığındaangband'a ulaşır. planları, luthien'in, şarkı söyleyip dans etmesi ile bütün angbad'ı büyüleyip uyuturken beren'in, melkor'un tacından silmarillerden birini söküp almasıdır. kaçarlarken angband'ın en büyük kurdu, draugluin'in oğlu carcharoth tarafından eli ısırılır ve koparılır. silmaril, kötü olan her şeyi yaktığından carcharoth deliye döner ta ki huan tarafından katledilene kadar. carcharoth, huan'ı da yaralar ve ikisi de ölür. beren yaralı halde silmaril'i thingol'un önüne koyar ve o da ölür. buna dayanamayan luthien de intihar eder. bu hazin olaya dayanamayan mandos onları geri döndürür ve luthien ölümsüz bir hayat yerine beren ile ölümlü olmayı seçer. şu anda thingol'un elinde silmaril vardır. devamında da nauglamir önüne gelir. nauglamir, belegost ve nogrod cüceleri zanaatkarları tarafından, ilk çağ'da 52 yılında yapılmıştır. cücelerin dostu olan felagund finrod'a hediye verilir. finrod da bu mücevheri, valinor’dan getirdiği değerli taşlarla süsler. nauglamir, finrod’un sahip olduğu en değerli şeydir ve cücelerin de en ünlü çalışmalarındandır. nargothrond, 495’te glaurung tarafından talan edilip ele geçirildiğinde, nauglamir, glaurung’un hazinesinin bir parçası olur. glaurung’un 499’daki ölümünden sonra bodur cüce mim, kendini nargothrond’un efendisi olarak nitelendirip hazineye el koyar. yaklaşık olarak 502’de, hurin, nargothrond’a gelir ve mim’i öldürerek nauglamir’i alır. çünkü mim, önceden hurin’in oğlu turin turambar’a ihanet etmiştir.

  hurin, nauglamir’i, doriath’a, kral thingol’ün hüküm sürdüğü topraklara götürür. hurin, thingol’e kızgındır çünkü ondan ailesini korumasını istemiştir ama tüm diğer aile fertleri çok mutsuz olmuşlardır ve ölmüşlerdir. hurin, thingol’ün ayaklarının ucuna nauglamir’i atar ve ona şunları söyler:
  ”ücretini al!” diye bağırır. “karıma ve çocuklarıma iyi baktığın için! bu elf ve insanların çoğu tarafından bilinen nauglamir’dir; onu nargothrond’un karanlığından sana getirdim, akraban finrod’un, barahir oğlu beren’le doriath lordu thingol’ün görevini tamamlamak için yola çıktıklarında geride bıraktıkları şey!”

  artık thingol hem silmaril'e hem de nauglamir'e sahiptir. silmaril’e olan tutkusu gittikçe büyür ve silmaril’i takmak ister. bu yüzden nauglamir ile silmaril’i birleştirecektir. bu yüzden nogrod’dan bir grup işçi cüce çağırılır. nauglamir böyle çok daha güzel olmuştur çünkü nauglamir’in üzerindeki silmaril ışığını saçıyordur. cüceler, silmaril’e kendilerini kaptırırlar ve thingol’e nauglamir’i atalarının yaptığını, bunun cücelerin hakkı olduğunu söylerler. thingol, cücelere hakaret ederve oradan ayrılmak ister ama cüceler, onu oracıkta öldürüverirler. nauglamir’i de alıp kaçarlar; ama doriath elfleri onları yakalarlar ve öldürerek silmaril’i geri alırlar. iki cüce nogrod’a kaçmayı başarır. cüceler, thingol’un onlara paralarını vermediğini, bu yüzden thingol’ü öldürdüklerini söylerler. cüceler, nogrod’dan, doriath’a intikam için bir ordu gönderirler. orada birçok elf ve cüce katledilir. cüceler, hazineyi koruyan mablung’u ve diğer elflerin de birçoğunu katlederek silmaril’i geri alırlar.
  nogrod’a geri dönerken, ossriandlı yeşil elfler ve beren tarafından sarn athrad’da yakalanırlar. beren, nogrod lordu’nu öldürür. hazinenin bir parçası ascar’da batar ama beren, nauglamir’in üstündeki kanları silip onu tol galen’deki evlerine alır. karısı luthien, silmaril’i gördüğünde valinor’un ışığı’nı gördüğü için çok mutlu olur.
  beren ve luthien öldüğünde, silmaril, doriath’ı tekrar kuran kral dior’a kalır. 506 yılında, feanor’un oğulları, silmaril’in dior’da olduğunu öğrenir ve onu öldürüp silmaril’i almak isterler, ama kızı elwing, bebekken silmaril ile kurtarılır. elwing, earendil ile evlenir.
  538’de, feanor’un oğulları, sirion halkı’na saldırır. elwing, boynundaki nauglamir ile denize atlar. ulmo’nun kudreti ile kuşa dönüştürülür. sonra uçar ve earendil’in gemisi vingilot’u bulur. earendil, silmaril’i o zaman bulmuş olur ve bunun onu valinor’a götüreceğini düşünür. silmaril ve nauglamir, böylelikle valinor’a gider. earendil’in gemisi silmaril’in ışığıyla parlar.

  maden aşkı ile birbirine düşen iki orta dünya ırkı. cüceler, doğaları gereği yaratıcıları aule gibi madene sevdalıdırlar. sevdadan da öte hırslıdırlar. elfler içinde silmaril güzelliğine kayıtsız kalamayanlardandı thingol. bu sevgi onun sonunu getirir.
  ne demiş 997. gece gözcüleri lord kumandan'ı ser jeor mormont;

  "kralın avlanmayı sevdiği söylenir. sevdiğimiz şeyler her zaman bizi yok eder, çocuk. hatırla bunu."

  katkıları olan kaynak

  edit: imla
20 entry daha