şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • 1990'lı yıllarda italya'da etkili olan siyasi/toplumsal değişimlerin kast edildiği operasyon adı.

  temiz eller operasyonu zamane italyasında üst düzey siyasetçiler ve büyük patronları hedef almıştır. birçok eski başbakan ve bin-ler-ce* işadamı ve siyasetçi, adına temiz eller operasyonu denen bu dava silsilesinde ifade vermiş, birçok kişi tutuklanmıştır.

  operasyonun ilk kıvılcımı üst düzey yolsuzlukların açığa çıktığı 1992 yılında yakılmıştır. aynı yıl, mafya davalarına bakan başsavcı giovanni falcone, ve eşinin bombalı bir saldırıda öldürülmesi italya'da toplumsal buhran yaratmıştır*.

  ertesi yıl sosyalist parti lideri craxi, rüşvet skandalı nedeni ile istifa edip yurt dışına kaçmıştır. 1994'te, şu anda da italya başbakanı olan berlusconi, kuzey birliği ve neofaşist ulusal ittifak partisi ile koalisyon eylemiş, lâkin milan'da berlusconi aleyhinde açılan vergi kaçakçılığı davası ve üç liderin siyasi çekişmeleri neticesinde, bu koalisyon 7 ay içinde âdetâ kendi başını yemiştir*.

  yolsuzluk iddiaları 2001'de yeniden başbakan olan berlusconi'nin peşini bırakmamıştır. hatta bu kez, 1980'lerde* kamuya ait gıda şirketi sme'nin satın alınmasında rakiplerini haksız yoldan egale etmesine göz yummaları için bazı savcılara* rüşvet verdiği iddiaları da gündeme gelmiştir. bu yolsuzluk davasından geçen yıl 'aklanan' berlusconi, meclisteki çoğunluğunun da gücüyle görevi süresince yargılanamayacığını buyuran bir kararla, yasayla ya da kanun hükmünde kararname ile neyse işte onunla* kendi çevresinde bir dokunulmazlık kalkanı oluşturmayı da başarmıştır.

  efendim türkiye'de de italya'daki bu toplumsal fenomen örnek alınarak susurluk kazasının ardından daha net açığa çıkan gerçekler, yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesine ivme kazandırmış, benzer davalar güzide ülkemizde de açılmıştır. o yolsuzluğu bu yolsuzluğu derken iddianameleri pek bir neşeli* hukuk dilinde yazıldığından olsa gerek, davalar "temiz eller", "kasırga operasyonu", "neşter operasyonu", "beyaz enerji", "mavi akım", "mavi akbil"* türü adlarla anılmış, gibi her gün yeni bir operasyonla tanışılmıştır.

  şimdi iki ülkeyi kıyaslamadan edemeyeceğim*. ve yine "bu ülke adam olmaz, daha çok yol almamız lâzım, batı'da bu işler böyle değil mirim, bu kafayla ab'ye nah gireriz" izlekli bir çıkarsama olacağını da söyleyeyim, istemeyen okumasın.

  efendim bu berlusconi denen adam,

  ticari alandaki atılımları ile biraz recep tayyip erdoğan,
  medya patronluğu dolayısıyla biraz aydın doğan,
  medya patronluğu, kodamanlığı ve halkı galeyana getirebilmesi ile biraz cem uzan
  ...

  gibi bir adamdır. lâkin bunların hepsini bir bünyede toplamayı başarmıştır. dergsiyle, gastesiyle, tvsiyle italyan medyasının haniyse tamamını elinde tutan, 150'den fazla şirketi bünyesinde barındıran, futbol takımı bilem olan falan falan bi adam işte... sen bunları bi ülkerle, bi kolaturkayla, bi dmg ile, bi istanbulsporla falan nasıl mukayese edersin bre gafil diye sormazlar mı?

  yok yok, bu kafayla ab zor... ben italya'da yaşamak istiyorum. tamam iki başbakan da bush'la kanka olabilirler, ama kim bir alman milletvekili'ne gestapo yakıştırması yapabilecek kadar ileri gitmiştir? hangisi ne avrupa'da ne dünyada kendinden üstün lider görmemektedir*?

  ha bir de yamulmuyorsam nirgün cerrahoğlu roma'dan temiz eller operasyonu ile ilgili haberler aktarırdı köşesinde, buradan da ona selam etmiş olalım*.

  bunu okuyanlar şunu da okudu: parmalat.
14 entry daha
hesabın var mı? giriş yap