şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • insanların inançlarını sorgulamak ya da netleştirmek istemelerini temsil eder üniteryanizm. cehennem anlayışını tanrıdan uzaklaşmayla ve sevgisizlikle anlatırlar. her çeşit ayrımcılığa karşı olmakla birlikte kişisel saygı ve eşitliği savunurlar. bir ortodoks mücadelesi olarak görülse de üniteryanizmi benimsemiş her dinden birey bulunmaktadır.

    kökü polonya ve günümüz romanya'sına dayansa da filizlenme aşaması ve mücadelesi daha önemlidir. o yüzden üniteryanizm'in fikir babası birçok kişi tarafından (bkz: john biddle) olarak kabul edilmiştir. çünkü 17. yüzyılda üniteryanizm ingiltere'de devlet eliyle yasaklanmıştı ve sapkınlık olarak nitelendirilmişti. insanlar bu fikirleri nedeniyle ölüm ve hapis cezalarına çarptırıldı. yine aynı sebeple john biddle mahkum edilmişti ve hapishanede ateşli hastalık geçirerek öldüğü belirtilmiş.

    amerika ve avrupa'da üniteryanizm hızla yayılırken ingiltere'de bu akımın yasal hale gelmesi 1813 yılında gerçekleşti. günümüzde ise ingiltere ve galler'de eşcinsel evliliği yasalar tarafından kabul edilmesinde katkıları olmuştur. üniteryan kuruluşlar ise 1995 yılında ınternational council of unitarians and universalists (ıcuu) etrafında toplanmıştır. kabul edilmiş sembolleri ise ateşli kadehtir.

    daha ilerisi için (bkz: uniteryen universalizm)

hesabın var mı? giriş yap