şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • türk'ün çok para kazanan zengini illâ göt göbeği açar, bi' gerinir, karşısındakine, "seni paramla ezerim, biçerim, rütbem mevkiim var benim, ayağını denk al!" izlenimi verir.

    avrupalının zengini daha mütevazıdır. kazandığı yüz binlerce dolar'lar/euro'lar olsa da, hatta milyonlarcası olsa da, mütevazılığı elden bırakmaz.

    birkaç ay önce bir arkadaşımın tanıdığı emlakçı bir adama ev göstertmek için çağırdım. adamın kazancı hayli iyi, giyimden kuşamdan bile anlaşılıyor. ama arkadaş, adamın suratta nasıl gevşek bir gülümseme var, nasıl "koca dağları ben yarattım!" havası var, anlatamam! "ben böyle gubidik ev görmedim, bu ne biçim eski ev?" filan demeler, "işiniz rast gitsin bol kazançlar" deyince, "biz zaten kazanıyoruz merak etmeyin" demeler filan... adamın aylık kazancı da belki 100-200 bin liradır tam bilmiyorum.

    facebook'ta bir bill gates videosu izliyorum, youtube'da tim cook videosu bakıyorum, mark zuckerberg izliyorum; her birinin en aşağı 500-600 milyon dolar serveti var, bill gates dediğimiz zibilyon kez dünyanın en zengini oldu. adamın videolarda filan gram bir böbürlenme, gerinme, şişme, göt göbek ortaya çıkarma yok; son derece mütevazı. cook için de, zuckerberg için de aynısı. ki bu herifler, üst paragrafta belirttiğim emlakçı adamdan kaç kat fazla kazanan herifler.

    burada tabii belli bir kesim zengin türkleri tenzih ederim. mesela rahmi koç; yine bir burnu havadalık vardır ama burjuva olduğunu da gösterir, elittir, bilgili ve kültürlüdür ve naziktir/kibardır. ama onun dışında, üzülerek söylemeliyim ki, zenginlik konusunda türkler hâlâ avrupalılara yaklaşabilmiş değil. yine bir arkadaşımın spor dersi verdiği bir adam var, ultra zengin, avm'si filan var adamın, altına en son 385 bin euro'luk araba filan çekmiş. starbucks'a gittik hep beraber kahve içmeye, adam verdi parasını. ben de, "teşekkür ederim, size zahmet oldu," dedim. adamda bir yayvan gülümsemeler, bir rahatlıklar, "nedir ki? ne oldu ki yani?" demeler, "o paranın zibilyon misli cebimde var," der gibi. ulan, "aman ne demek estağfurullah, kahvenin lafı mı olur?" demek yok! "nedir ki yani?!", tavır bu...