şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birinci pön savaşı sırasında roma cumhuriyeti ile kartaca donanmaları arasındaki ilk silahlı çatışmadır. bir muharebeden çok bir pusudan oluşan çatışmada kartaca zafer kazanmıştır.

  arka planı
  sicilya’daki agrigentum muharebesindeki başarıdan ve şehrin ele geçirilmesinden sonra romalılar akdenizde denetimlerini artırmak için donanmalarını güçlendirmeye başlarlar. ıki ay gibi kısa bir süre içinde roma senatosu 150 quinquereme ve trireme inşa edecektir. ılk olarak suya indirilen 17 parça geminin komutası konsül gnaeus cornelius scipio’ya verilir ve sicilya’daki messana’ya giderek donanmanın gelişine hazırlık yapması istenir.

  muharebe
  scipio, sicilya ile italya arasındayken lipari adalarındaki kartacalıların roma tarafına geçmek istediklerine dair bir bilgi alır. romalı konsül önemli bir kartaca şehrini savaşmadan ele geçirme isteğine karşı koyamaz ve lipara’ya doğru rotasını değiştirir. limana giren roma donanması ise agrigentum’da romalılara yenilen kartacalı gisco oğlu hannibal ve boodes pusuda beklemektedir. boodes yirmi parça gemisiyle romalıların limandan çıkmasına engel olur.scipio ve askerleri köşeye sıkıştıklarından direniş göstermezler, acemi askerlerinin çoğu panikler ve muharebeden kaçmaya çalışır. scipio kartacalılara esir düşer.

  sonuçları
  lipara muharebesi ne birinci pön savaşını sona erdirmiş ne de scipio’nun kariyerini bitirmiştir. savaş sürecek ve scipio da ileride önemli zaferler kazanacaktır.

  kaynak