şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • minik bir kütüphanem varsa ve kitap okumayı seviyorsam bunu dimitır dimov'a borçluyum. dimitır dimov çağdaş bulgar edebiyatının ünlü ustasıdır. mesleği veterinerliktir. dimov’un ilk yapıtı 1938’de yazdığı türkçe çevirisi olmayan teğmen bends'tir. asıl ününü 1945’te yayınladığı tutku (habora kitabevi) diğer adı direnen canlar (günce yayınları) kitabı ile yapmıştır.

    bir tütün şirketinde memur olarak çalışan üvey babası sayesinde, tütün işçilerinin yaşamını ve onların mücadelesini yakından tanıdı. sosyalist gerçekçiliğin en önemli yapıtlarından olan tütün(ilk basımı 1951) eserinin oluşmasında bu dönemin önemli bir payı vardır.

    en sevdiğim kitabı da tütün - sarı dünya'dır. lisede komünist bir arkadaşım vermişti. o zaman kitabı soluksuz okuduğumu ve sosyalizm ile yeni tanıştığımı hatırlıyorum. kitabın kahramanlarının gerçek olduğu söyleniyor. bütün dünyada örneğini gördüğümüz ezen ezilen konusunu sosyalist bakış açısıyla anlatıyor. zenginin her türlü ahlaksızlıktan çekinmeden daha zengin olmak hırsına kızılların gelip artık dur dediği olayları harika bir şekilde anlatıyor.

    dip not:tegmen bends kitabını bulmanın bir yolu var mıdır?