şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dijital ortamla bütünleştiğimiz bu dönemde farkında olmadan büyük hatalar yapıyoruz. internet teknolojisi aracılığıyla kurduğumuz iletişimden tutun da kişisel bilgilerimize kadar her şeyimiz izlenebiliyor. bu yüzden en kritik noktalarda alabileceğimiz önlemleri kendi tecrübelerimden yola çıkarak aktarmak istiyorum. bunlar ileri düzey şeyler değil ancak ondan çok daha önemli çünkü en temel önlemler. aynı zamanda herkes bildiği önlemleri paylaşırsa ekşisözlük olarak bilinçlenerek siber güvenliğimizi daha etkili bir şekilde sağlayabiliriz.

  1. önemli hesapların korunması

  çoğumuz web sitelerinden mobil uygulamalara kadar tüm hesap oluşturma işlemlerimizi bir mail hesabı ile yaparız. ancak bu çok büyük bir risk teşkil ediyor. neden mi? örneğin bir gmail hesabınız olduğunu varsayalım ve şifreniz 1234+ olsun. tüm platformlara bu mail adresi ile kayıt oluyorsunuz. kayıt olduğunuz platformlarda da hesap şifresi olarak 1234+ kullandığınızı varsayalım. bu durumda kayıt olduğunuz platformun veritabanına herhangi bir şekilde erişebilen herkes sizin mail adresine ve parolanıza erişebilir. parolanız şifrelenmiş bile olsa bu şifreyi kolayca çözerek (decode) bu bilgilerle gmail hesabınızı ele geçirebilir.

  bu yüzden ilk dikkat etmemiz gereken şey hiçbir yerde aynı şifreyi kullanmamak. örneğin kendinize site adresine veya uygulama adına göre bir şifre algoritması oluşturabilirsiniz. böylece her hesabınızın unutmayacağınız farklı şifresi olabilir. mesela site adresini tersten yazarak adresin uzunluğunun 100 katını da ekleyerek ve sonuna artı koyarak bir algoritma yapabilirsiniz. bu durumda ekşisözlük için şifreniz külzösişke1000+ olacaktır. bu sadece basit bir örnek yani sadece sizin anlayabileceğiniz bir şifreleme algoritması yapabilirsiniz. böylece bu konudaki riski minimuma indirebilirsiniz.

  2. iletişimin korunması

  şunu unutmayın ki internet üzerindeki her veri kayıt edilebilir ve izlenebilir. mesela whatsapp üzerinden birisine mesaj gönderdiğinizde ilk gri tik mesajın sunucuya iletildiği anlamına gelir. yani sizin mesajınız whatsapp sunucularına kayıt edilmiş olur. daha sonra mesaj gönderdiğiniz kişiye ulaşınca ikinci gri tik ortaya çıkar. ancak bu veri transferi whatsapp sunucu aracılığıyla gerçekleşir ve mesajlar sunucuda kayıtlıdır. sunucuya bir şekilde erişebilen herhangi birisi istediği zaman bu mesajlara da erişebilir. aynı şey facebook'tan tutun da ekşisözlük'e kadar geçerlidir. bu yüzden web sitelerindeki özel mesajlarınıza bile kolayca erişilebilir.

  ben whatsapp, facebook, twitter, instagram ve google dahil olmak üzere hepimizin kullandığı tüm platformlardaki verilerimizin istihbarat servislerinde izlendiğini düşünüyorum. bugün whatsapp bir yazılım sayesinde içerisinde belirli kelimelerin geçtiği mesajlaşmaları uyarı olarak bir ekrana yansıtabilir. böylece istihbarat servisindeki bir görevli sizin iletişiminizi manuel olarak inceleyerek istihbarat elde edebilir. aynı şekilde bir gün şantaj amacıyla sunucuda kayıtlı olan mesajlarınız geriye dönük incelenerek bulunanlar kullanılabilir. bu yüzden her zaman dikkatli olmak ve asla hiçbir uygulama ve platforma tam olarak güvenmemek gerekiyor.

  eğer konuya uzaksanız bunlar size şaşırtıcı veya abartılı gelebilir ancak tamamen gerçek. kısa bir araştırma yaptığınız zaman bunların ne kadar doğru ve uygulaması kolay olduğunu görebilirsiniz.

  edit: decode yerine encode yazmışım düzelttim teşekkürler @cut to the chase
2 entry daha