şükela:  tümü | bugün
  • riddle dördüncü hortkuluğunu bir zamanlar salazar slytherin'in olan ve ayrıca annesi merope gaunt'a ait olan bir kolyeyi kullanarak yapmıştır. büyüyü bir serseri muggle'ı öldürdükten sonra yapar. kolye, zümrüdüanka yoldaşlığı'nda kısaca görünmüş ("onlardan kimsenin açamayacağı ağır bir kolye" olarak tasvir edilmiştir) ve ron weasley tarafından ölüm yadigarları'nın on dokuzuncu bölümünde yok edilmiştir.

    melez prens'te belirtildiğine göre slytherin'in kolyesi nesiller boyu el değiştirmiş ve sonunda merope gaunt'a kalmıştır. kocası tom riddle sr tarafından terk edildikten sonra merope, kolyeyi caractacus burke'e, borgin & burkes'ün sahibine 10 galleona, kolyenin gerçek değerinin çok küçük bir ederine satmıştır. kolye en sonunda hepzibah smith'e satılmıştır. riddle, smith'i öldürdükten sonra kolyeyi hufflepuff'ın kadehi'yle beraber çalmıştır. kolyeyi hortkuluk yaptıktan sonra voldemort onu bir deniz kenarı mağarasına, bir keresinde iki yetimhane arkadaşını korkuttuğu yere saklamıştır. mağaranın büyülü korumasına sadece kan diyetiyle açılan bir kapı, büyülü bir kayık, içen kişiye acı veren ve korkunç görüntüler gösteren iksir oyuntusu ve ınferiler dahildir. dumbledore ve harry potter kolyeyi melez prens'te aramış ancak sadece oyuntunun içinde sahte bir kopyasını bulmuşlardır.

    gerçeklerin farkına varan ölüm yiyen regulus arcturus black hortkuluğu öğrenmiş ve saklandığı yeri, voldemort'a hortkuluğu saklamasında isteyerek eşlik eden ev cini kreacher'dan öğrenmiştir. voldemort'un nihai düşüşünü hazırlamak amacıyla o ve kreacher büyülü engelleri geçmiş ve kolyeyi çalıp voldemort'u yanıltmak için gerçeğini sahtesiyle değiştirmiştir. black bu uğurda kendisini çevreleyen ınferiler tarafından öldürüldüğünde kreacher kolyeyi almış ve grimmauld meydanı 12 numara'ya götürmüştür. black'in emretmesine rağmen yok edememiş ve onu yıllarca saklamıştır. zümrüdüanka yoldaşlığı, evi karargah olarak kullanırken kolye mundungus fletcher, küçük bir suçlu ve yoldaşlık üyesi tarafından çalınmıştır. mundungus onu dolores umbridge'e çalıntı eşyaları satarken yakaladığında rüşvet olarak vermiştir.

    bu ayrıntıları öğrendikten iki hafta sonra harry, ron ve hermione umbridge'in çalıştığı sihir bakanlığı'na sızmış ve kolyeyi çalmıştır. ron sonrasında harry'yi, dean ormanı'ndaki gölün dibinde bulunan gryffindor'un kılıcını almaya çalışırken onu boynuna geçirdiğinde boğulmaktan kurtarmıştır. ron kolyeyi yok etmeye çalıştığında içindeki ruh parçası harry ve hermione'nin kılığına girip ron'un korkulu rüyası olan yokluğunda iki dostunun aşk ilişkisi yaşamaya başlamasını canlandırır. bu esnada kısa bir süreliğine ron'un gözleri voldemortunkiler gibi kızıla dönmüştür. sonrasında ron aynı ormanda kolyeyi kılıcı kullanarak yok etmiştir.
3 entry daha