şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • gladyatör filminin yönetmeni ridley scott, tüm dünyada ses getirecek bir projeye daha imza attı. ridley 130 milyon dolarlık bütçe ile islam dünyasının önemli liderlerinden selahaddin eyyubi'yi anlatan bir film çevirdi. film, 11 eylül sonrası islam dünyasına yönelik oluşan olumsuz imajı silmeyi amaçlıyor. ridley scott, filmin konusunun 12. yüzyılda 3. haçlı seferleri sırasında müslüman ve hiristiyanların 'kudüs' için yaptıkları savaşı anlattığını söyledi.

  selahaddin, asil bir savaşçı
  'cennet krallığı' isimli filmde selahaddin eyyubi'yi canlandıran suriyeli aktör hasan mesud, filmin aynı zamanda abd'nin ortadoğu'da diplomatik çıkarları uğruna savaştığını göstereceğini de kaydetti. mesud yaptığı açıklamada, "selahaddin savaşta hem çarpışıyor hem de diyalog içerisini girebiliyordu. diyaloğun savaştan daha iyi olduğunu göstermek istiyoruz . bugün süper güce sahip olan abd, fakat kendisi bir diyalog kurmak istemiyor" diye konuştu. mesud, 1187'de haçlılardan kudüs'ü tekrar alan selahaddin eyyubi'nin bir kürt olduğunu, savaşçı olarak tanıtıldığını fakat aynı zamanda barış ve diyolağu savunduğunu söyledi.

  ridley scott'un karakter olarak selahaddin'e çok büyük bir saygı duyduğunu ve onu asil bir savaşçı olarak göstermek istediğini belirten mesud, "bu filmle 11 eylül saldırıları sonrasında adil olmayan bir şekilde batı medyasında oluşan müslüman imajının tekrar tamir edileceğine inanıyorum" diye konuştu. mesud, yalnız bir filmin yeterli olmadığını ama yine de bunun bazı görüşleri etkileyebileceğine inandığını da belirtti. arap aktörler de filmin batı'da, islam dünyasının eski basmakalıp anlayışını yok edeceğini belirtiyor.

  bu yaz gösterime girecek
  bu yaz gösterime girmesi beklenen filmin bütçesinin yaklaşık 130 milyon dolara mal olduğu ifade ediliyor. fas ve ispanya'da çekimleri yapılan filmin, mayıs ayında tam olarak biteceği kaydedildi. bu filmde müslüman bir lideri canlandıran mısırlı aktör halid en-nebi ise , film aracılığıyla arap ve islam dünyasının batı'da daha iyi anlaşılabileceğini söyledi. mısırlı aktör, "bazı hiristiyanlar bu filmin müslümanları desteklediğini, bazı müslümanlar da filmin hiristiyanları desteklediğini düşünebilirler fakat her iki tarafın da filmi görmelerini tavsiye ediyoruz çünkü bunun olumlu etkileri artıracağını biliyoruz"şeklinde konuştu.

  'senaryo gayet objektif'
  mısırlı aktör halid en-nebi film ile ilgili açıklamasında, "batı'nın artık bizi tanıma zamanı geldi. islam toplumları gayet medeni ve modern. tarihimiz bunu çok açık bir şekilde kanıtlıyor" dedi. filmin müslüman karşıtlığına sebep olabileceğine dair iddiaları inkar eden nebi, filmin zaten amerikan film şirketi "twentieth century fox" tarafından yapıldığını söyledi. senarist william monohan'ın ve yönetmen ridley'in büyük çaba harcayarak objektif davrandığını ve senaryoda dengeli olduğunu ifade eden mısırlı aktör nebi, son güne kadar herşeyin beraberce tartışıldığını vurguladı.
  yenisafak
228 entry daha